Fórum:YouTube Live

Z WikiSkript

Youtube live ikona.png

Jde o živý streaming videa. Lidé tam mohou chatovat, ale dotazy a interakci s publikem je třeba zajišťovat pomocí jiného nástroje, např. Sli.do. Výhodou je, že Sli.do integrovat jde přímo do youtubového streamu, takže pro lidi navenek to vypadá jako jedno prostředí, kde se děje vše.


Můžete vysílat i na vlastní kanál, buď osobní nebo vhodnější je tzv. kanál značky. Kanál vytvoříte na adrese https://www.youtube.com/channel_switcher. Následně musíte kanál ověřit přes sms na https://www.youtube.com/verify a požádat o povolení live streamingu https://www.youtube.com/features?nv=1. Zpracování žádost trvá zhruba 24h. Streamovací klíč pak lze najít na adrese https://www.youtube.com/live_dashboard.

Pro potřeby fakulty jsme založili následující kanály:


Na tyto kanály je možné živě vysílat a také tam nahrávat již hotová videa.

Zkušenost: Licence je aktuálně plně free, jen se hůře nastavuje přístup k videu (je to součást google-kanálu a je to tedy plně veřejné, osobně bych to viděl jako výhodu, ať se klidně koukají i medici z jiných fakult, ale někomu se tento liberální přístup nemusí líbit). Je to vhodné pro více lidí. Současně s živým vysíláním se dělá na Youtube-live záznam, takže si přednášku mohou studenti prohlédnout i později. Video jde celkem jednoduše i exportovat do MPEG, pak ho můžeme dát na fakultní streaming-server. K připojení není potřeba ani google-účet. Pro slušný efekt je vhodné, aby se přednáška živě střihala ... máme na to VMIX64. Ale po celou dobu přednášky u té sw-střižny samozřejmě musí sedět člověk a dávat pozor (takový kameraman+režisér v jedné osobě). Na druhou stranu ... odpadá post-processing. Umíme do sebe živě střihat jak obraz přednášejícího (včetně zoomu), tak jeho přednášku popř. obraz z tabule. A když seženeme grabovačku funkční pod Win10 ... tak snad i obraz z vizualizéru (operační nástroje popř. podobné "hmotné" ukázky). Přístup k přednáškám ... stačí zveřejnit adresu youtube-kanálu a tam se vždy objeví běžící "live" (velká výhoda, není potřeba zveřejňovat nějaké unikátní linky pro každou přednášku). Limit na paralelně "koukající" fakticky není ... někde jsem zahlédl 100.000 lidí, to by měl být dostatečný limit :-)