Hygiena v těhotenství

Z WikiSkript

Nedílnou součástí každodenního života je pravidelná hygiena, během těhotenství není hygiena výjimkou, avšak existují určitá pravidla, kterými se v těhotenství musíme řídit či na ně dávat pozor.

Tělesná hygiena v těhotenství[upravit | editovat zdroj]

V průběhu těhotenství může být zvýšená sekrece potních či mazových žláz, proto je doporučováno pravidelné sprchování vlažnou vodou, nebo také krátká koupel ve vlažné vodě. Vždy se však, jak je již zmíněno, doporučuje vlažná voda, horká koupel či sprcha může způsobit mnoho závažných vad či onemocnění plodu. V prvním trimestru může horká lázeň způsobit vznik rozštěpových vad nebo vážnější poškození zárodku či jeho odumření. V následujících měsících se při horké koupeli snižuje riziko vzniku poškození plodu, ale může být vyvolán předčasný porod.

Poševní výplachy[upravit | editovat zdroj]

V průběhu těhotenství se nedoporučuje provádět poševní výplachy nebo též užívání dráždivého mýdla, může totiž porušit přirozenou kyselost pochvy a tím lehce zpřístupnit cestu choroboplodným zárodkům.

Dentální hygiena v těhotenství[upravit | editovat zdroj]

Dentální hygiena neodmyslitelně patří k těhotenství. Těhotné ženě je doporučováno, aby svého zubního lékaře či dentální hygienistku navštívila během svého těhotenství i 2x. Nejideálněji by měla návštěva proběhnout na začátku druhého trimestru a na konci těhotenství. Během těhotenství totiž dochází ke zvýšení rizika vzniku onemocnění zubů a dásní. Bělení zubů v těhotenství se označuje za nevhodné a nedoporučuje se. Pokud chce nastávající maminka předejít vzniku zubního kazu, je toho možné docílit větším přísunem xylitolu v podobě např. ústní vody. Dále se doporučuje kartáček s malou hlavičkou, rovným zástřihem měkkých štětin a ergonomickou rukojetí, také jednosvazkový kartáček, mezizubní kartáček i zubní nit.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroje[upravit | editovat zdroj]