Obecné zásady mikroskopování

Z WikiSkript

Histologie je věda zabývající se studiem mikroskopického uspořádání, vzhledu a funkcí buněk, tkání, orgánů ale i mezibuněčné hmoty a tělních tekutin lidského těla. A jelikož struktura a funkce spolu úzce souvisí, histologie tvoří podklad pro pochopení činnosti různých orgánů i změn, které v nich nastanou při patologických procesech.


V praktických cvičeních proto budete každý týden světelným mikroskopem pozorovat tenké histologické řezy. V prvních hodinách výuky se budete učit, jak se tkáň odebraná pro tyto účely chrání před rozkladem a jak se zviditelňují různé struktury. Poté přistoupíme k samotnému mikroskopování.


Je nutné si uvědomit, že histologické preparáty jsou vzhledem ke své minimální tloušťce prakticky dvourozměrné řezy jinak trojrozměrnou masou tkáně. Cílem následujících schémat je ilustrovat, že tvary, které pozorujeme v mikroskopu, se odvíjí od roviny, kterou byly proříznuty.


Pro tyto účely jsem vybral několik příkladů z běžného života, které odpovídají tvarům mikroskopovaných útvarů.

Vejce.jpg Vajíčko jako příklad buňky s excentricky uloženým jádrem (žloutek) Trubice.jpg Trubice jako příklad různých vývodů, krevních a lymfatických cév