Open Labyrinth

Z WikiSkript

Open Labyrinth je otevřený software, který pro tvorbu a provozování virtuálních pacientů používají některé univerzity. Jako virtuálního pacienta si v těchto případech lze představit jakousi interaktivní kazuistiku. Obvykle se jedná o sérii dotazů, resp. možností, jak se "proklikat" od anamnézy, přes léčbu až ke konečné diagnóze. Zpravidla tvoří velkou část rozhodovacího algoritmu právě diferenciální diagnostika, ale v některých případech průběžně vyhodnocujete nové údaje - např. když odešlete pacienta na EKG a následně musíte vyhodnotit záznam. Netřeba zmiňovat, že se nejedná o plnohodnotnou náhradu praktické výuky (typicky u emergentních stavů, kdy lze každý krok v případě virtuálních pacientů pečlivě a v klidu zvážit, což v praxi nemusí být dost dobře možné). Pro procvičování však může být jejich používání velice přínosné.

Některé sbírky virtuálních pacientů jsou dostupné zdarma, např. EViP (electronic virtual patients) dostupný zde:[1]. EViP je sbírka několika set virtuálních pacientů vytvořených v rámci evropského projektu. Některé jsou volně dostupné, k některým se lze přihlásit a k dispozici je heslo. Další jsou nedostupné nebo obsahují nefunkční odkaz. Některé odkazy jsou v angličtině, mnoho virtuálních pacientů je ale v jiných jazycích (nizozemština, severské jazyky, polština a další). Jde tedy o řešení pro trpělivé.

Další hezky zpracované případy lze najít na stránce http://vp.openlabyrinth.ca/ , která obsahuje několik hezky zpracovaných virutálních pacientů z různých oborů. Tento odkaz vede na starou verzi programu. Virtuální pacienty na této stránce lze používat, a při postupu dostáváte průběžně zpětnou vazbu (v angličtině). Po úspěšné diagnostice či léčbě pacienta však neuvidíte souhrn Vašich hodnocení (a tedy případných chyb), ale budete přesměrování na hlavní stránku, která Vás vyzve k přihlášení. Jelikož se jedná o starou (a jen do jisté míry dosud podporovanou) verzi programu, nelze se již registrovat.

Nová verze Open Labyrinth je dostupná zde [2]. Postup pro registraci je následující:

• V horním menu napravo vyberte „Free trial“. V textu je varování před hromadným nahráváním velkého množství dat, protože se jedná o novější a vylepšenou verzi, která však negarantuje nějaké průběžné zálohování apod.

• Vyplňte formulář skrz jeden z odkazů. Tím odešlete požadavek k registraci demo účtu. Ve formuláři napíšete svoje jméno, příjmení, e-mail a velikost skupiny, pro kterou budete chtít případně nahrávat materiály. Poslední položka je volitelná (speciální požadavky). Při registraci si nenastavujete heslo.

• Po odeslání žádosti Vám do e-mailu přijde oznámení o tom, že Vaše žádost byla zpracována a že obdržíte přihlašovací údaje e-mailem do několika dní.