Průvodce:1. ročník (2. LF UK)

Z WikiSkript

Vítej do prváku na 2. lékařské fakultě! Gratuluji k přijetí a v následujících několika odstavcích se ti pokusím osvětlit, co tě v následujících měsících čeká.

Fakultní objekty[upravit | editovat zdroj]

Nejprve něco k fakultě. 2. lékařská fakulta sídlí při Nemocnici Motol. Výuka praktických předmětů probíhá především přímo v nemocnici, teoretické a preklinické předměty probíhají v areálu Plzeňská, studenty přezdívkovaná "Žížala". Mezi nemocnicí a Žížalou je velice dobré autobusové spojení a vyloučeno není ani docházení pěšky. Autobusová zastávka nejbližší k Žížale je "Motol", nejbližší zastávka k nemocnici je "Nemocnice Motol". V roce 2023 je spojení mezi oběma zastávkami zprostředkováno minimálně třemi autobusovými linkami.

2. lékařská fakulta má tu výhodu, že tyto dva objekty jsou vlastně jedinými místy, kde se výuka odehrává. Nebudeš muset jezdit všude možně po Praze jenom aby ses mohl účastnit vyučování. Ve skutečnosti je zde jedna poměrně nepříjemná výjimka, kterou je tělocvik. Tělocvik je u nás povinným předmětem minimálně do třeťáku a odehrává se ve sportovním centru Univerzity Karlovy, strategicky umístněném na druhém konci Prahy než nemocnice a Žížala, totiž v Hostivaři. Spojení mezi nemocnicí a Hostivařem naštěstí není tím z nejhorších – jednoduše metrem A projedeš celé město až na Skalku, odkud přesedneš na autobus 125, který tě doveze na zastávku "Gercenova". Celá cesta je tak na tři čtvrtě hodiny, ale dá se poměrně dobře využít k učení.

Ubytování[upravit | editovat zdroj]

Ubytování řeší většina mimopražských na Kajetánce. Jedná se o poměrně moderní kolej postavenou v klidnější části Prahy, vedle níž se přímo nachází park vhodný pro učení v létě. Nejlepší na Kajetánce je, že u ní staví autobus 180, který jezdí přímo k nemocnici i k Žížale. Nemusíš proto každé ráno cestou na přednášku nikde přestupovat. Dalšími vhodnými možnostmi je kolej Hvězda, která se nachází na Vypichu a u níž je spojení s fakultními objekty také decentní.

Administrativa[upravit | editovat zdroj]

Před začátkem školního roku si musíš odbít pár administrativních úkonů. Jedná se především o vyřízení:

  • Zápisu
  • ISICu
  • Lítačky
  • Očkování proti hepatitidě B.
  • Kartičky do jídelny FN Motol

Zápis[upravit | editovat zdroj]

Instrukce o zápisu by ti měli přijít e-mailem po úspěšném složení přijímacích zkoušek, takže se jimi jednoduše řiď. Jednoduše přijdeš v určený termín na fakultu a podepíšeš nějaké papíry. Nejedná se o formální událost, takže klidně přijeď normálně v tričku.

ISIC[upravit | editovat zdroj]

Co se týče ISICu, tak se jedná o čipovou kartičku v ceně 230 Kč, která ti zaručuje různé studentské slevy, ale především se pomocí čipu v ní dostaneš do různých objektů, například na kolej. Funguje i jako vizitka, kterou si budeš při ošetřovatelských praxích připínat na plášť. Ve skutečnosti však není nutná, existuje bezplatná varianta nazývaná "Průkaz Univerzity Karlovy". Jedná se o čipovou kartičku bez slev. Asi bych doporučil si na první rok zaplatit ISIC a sledovat, jak často využíváš slevy a zda se ti vyplácí. V nepravděpodobném případě, že se ti ISIC nebude vyplácet si jej jednoduše neprodloužíš. ISIC i Průkaz Univerzity Karlovy ti zhotoví na UK pointu v Celetné. Pokud si to budeš zařizovat v září, tak počítej s tím, že tam bude narváno a dost možná se na tebe ani nedostane. Já doporučuji využít jednoho z alternativních výdejních míst, která obvykle zejí prázdnotou (mohu potvrdit z vlastní zkušenosti). Jedno je na Právnické fakultě, druhé na MatFyzu.

Lítačka[upravit | editovat zdroj]

Lítačka je průkazka na městskou hromadnou dopravu. Praha má prý nejpropracovanější síť MHD v Evropě a musím říct, že peníze utracené za Lítačku jsou nejlépe utracené peníze v mém životě. Skutečně se dostanete skoro všude. Na rozdíl od běžných lístků vám navíc Lítačka umožňuje používat i lanovku na Petřín a to bez jakéhokoliv doplatku. Způsobů, jak si Lítačku zařídit je více. První z nich je nainstalování si mobilní aplikace PID Lítačka, ve které si můžete kupovat kupony, nebo i jednotlivé lístky. Kupony je potřeba přiřadit vždy k fyzickému identifikátoru, kterým může být buďto váš telefon, a nebo plastová kartička Lítačka, kterou si můžete nechat zhotovit a zaslat na libovolnou adresu za 50 Kč. Doporučuji do kartičky investovat, nikdy nevíte, kdy se vám vybije mobil. Dlouhodobý kupon si můžete koupit ve třech variantách:

  1. Měsíční (130 Kč)
  2. Čtvrtletní (360 Kč)
  3. Roční (1 280 Kč)

(ceny jsou uvedeny pro studijní tarif)

Nejlepší je koupit si čtvrtletní kupon končící platnost někdy o vánočních prázdninách. Po Vánocích si koupíte další čtvrtletní, který vám bude platit do konce března a následně buď dva měsíční do konce května, nebo další čtvrtletní do konce června, pokud plánujete v Praze přebývat i přes letní zkouškové. Pokud se bojíte, že MHD nebudete využívat nebo školu nezvládnete (zvládnete), můžete si na začátku kupovat po měsíčních, je tam beztak rozdíl jenom 30 korun. Kupony je možné koupit si i v papírové podobě, a to třeba hned v metru u nemocnice. Na jednu stranu bych se obával, že kus papíru někam ztratím snáz, než telefon, ale možnost platit hotově může někomu vyhovovat.

Někteří ti možná budou namlouvat, že pro nárok na studentskou slevu musíš mít platný ISIC. Není to pravda, stačí ti i Žákovský Průkaz (oranžová kartička v ceně pouhých 52 korun, kterou si můžeš zajistit na vlakových a autobusových nádražích). V mobilní aplikaci je nicméně potřebné zadávat číslo ISICu, takže je možné, že nárok budeš muset někde nejprve prokázat osobně. Je však pravděpodobné, že možná bude stačit žákovský průkaz nafotit a někam poslat. Podpora PID Lítačky tě navede.

Očkování proti hepatitidě B[upravit | editovat zdroj]

Dle zákona musí být všichni zdravotničtí pracovníci očkováni proti virové hepatitidě typu B. Může tě to překvapit, ale už v prváku budeš za takového pracovníka považován. Sice až na konci letního semestru, ale stejně tě to nemine. 2. lékařská fakulta si zakládá na kontaktu s pacienty už od prvního ročníku, proto tě v květnu čekají ošetřovatelské praxe přímo v nemocnici a je potřeba být chráněn. Očkování je vícedávkové a začít ho řešit o zimním zkouškovém je pozdě. Informuj se proto již před začátkem školního roku u svého praktického lékaře, zda jsi proti hepatitidě B očkován a pokud ne, domluv si očkování. Při zápisu budeš muset potvrzení o očkování odevzdávat, nicméně pokud jej v té době ještě nebudeš mít za sebou, je možné jej na studijní odevzdat později.

Kartička do jídelny FN Motol[upravit | editovat zdroj]

Další skvělá výhoda, kterou ti fakulta poskytuje je možnost stravování se za vskutku studentský peníz v zaměstnanecké jídelně přímo v nemocnici. Jedná se sice o veřejnou jídelnu, nicméně moc lidí mimo nemocnici tam nechodí. Jako student máš nárok na dotaci poskytovanou ministerstvem školství, nicméně pro její čerpání musíš mít zařízenou (další) čipovou kartičku. Tato bílá kartička slouží spíše jako peněženka, u pokladny v jídelně si na ní uložíš peníze (vždy minimálně 200 Kč) a dokud na ní máš zůstatek, vždycky si akorát u pokladny "čipneš". Kartičku si můžeš zařídit v nemocnici na ekonomickém oddělení za vratnou zálohu 150 Kč. Ekonomické oddělení se nachází kdesi nad velkou posluchárnou a cestu k němu ti jistě ukážou členové Motoláku při uvítacím dni. Počítej s tím, že kartičku si bude chtít zařídit všech cca 200 prváků, vyplatí se proto vyzjistit si otevírací dobu oddělení a skočit tam třeba místo nějaké méně důležité přednášky.

Dobronice[upravit | editovat zdroj]

V září před začátkem zimního semestru tě čeká několikadenní stmelovací pobyt v Dobronicích u Bechyně v Jižních Čechách. Účast je nepovinná, ale vřele ji doporučujeme. Poznáš své budoucí spolužáky, užiješ si s nimi zábavu a zažiješ motolský křest (doufej, že už nebude zima...). Ubytování v Dobronicích je v dřevěných chatkách s vytápěním a celý areál i program je stavěn i pro lidi, kteří se mimo civilizaci a její moderní výdobytky cítí nesví.

Akce je pořádaná studentským spolkem Motolák ve spolupráci s ústavem tělesné výchovy. Čekají tě sportovní aktivity, praktická (a skutečně zážitková) výuka první pomoci, soutěže a táboráky. Už v Dobronicích se dozvíš, v jakém studijním kruhu (skupině) budeš a kdo budou tví nejbližší spolužáci. Aktivity samotné jsou rozdělené po kruzích soutěžících proti sobě, což kolektiv nadále stmeluje.

Výuka[upravit | editovat zdroj]

V prvním ročníku tě čekají následující předměty:

  1. AHE (Anatomie, Histologie a Embryologie)
  2. Biofyzika (pouze zimní semestr)
  3. Buňka (pouze zimní semestr)
  4. První pomoc (pouze zimní semestr)
  5. Informatika a biostatistika (pouze zimní semestr)
  6. Latinská terminologie
  7. Bioetika a psychologie
  8. Ošetřovatelství
  9. Tělesná výchova
  10. Biologie (pouze letní semestr)

Rozepisovat se zde o jednotlivých předmětech nemá smysl, všechny nejaktuálnější informace dostanete od studentů, kteří měli prvák těsně před vámi (budete velice dobře informováni, nebojte). Především se neděste předmětu AHE, vypadá sice děsivě a obrovská zkouška na konci ještě děsivěji, ale jakožto zástupce prvního ročníku, který byl nucen absolvovat AHE namísto dvou tradičně oddělených předmětů (Anatomie jako jeden a Histologie s Embryologií jako druhý) můžu prohlásit, že jsme se se spolužáky shodli, že jsme za spojení předmětů rádi.

Pár slov na závěr[upravit | editovat zdroj]

2. lékařská fakulta je velice rodinnou fakultou. Studentů v každém ročníků není mnoho, často se navzájem znají a vzájemně si pomáhají. Silná spolupráce funguje i mezi jednotlivými ročníky, především nepochybujte o tom, že prváci z minulého roku vám rádi přenechají spoustu vypracovaných materiálů, zkušeností a pomoci. Medicína je těžký obor, ale se všemi okolo jej s největší pravděpodobností zvládneš. A i pokud by to nevyšlo na poprvé, tak opakovat nějaký předmět není vůbec ostuda.

Pokud bys měl jakékoliv další otázky, můžeš se zeptat na našem neoficiálním fakultním Discord serveru. Další užitečné informace můžeš najít i na webových stránkách studentského spolku naší fakulty – Motoláku.