Průvodce:Biofyzika a biostatistika (LF HK)

Z WikiSkript

Biofyzika a biostatistika
FV10001
Garant doc. Ing. Josef Hanuš, CSc.
Kredity ZS 10
Web Ústav lékařské biofyziky LF HK
SIS Informace v SISu
Počet hodin ZS 110
Zkouškové otázky Seznam
Způsob ukončení zkouška v ZS

Biofyzika je předmět, který Vás uvítá ve světě medicíny hned v zimním semestru prvního ročníku. Navíc se jedná o první předmět, ze kterého skládáte zkoušku, naštěstí je však jediná v zimním semestru prvního ročníku.

Výuka[upravit | editovat zdroj]

Sestává se z přednášek a praktik, kdy některá praktika jsou označena jakožto "měření" a na těch se píše elektronický test před začátkem praktické části.

Přednášky[upravit | editovat zdroj]

Dvakrát týdně Vám ve velké posluchárně v budově teoretických ústavů LF budou přednášet vyučující včetně i garanta předmětu. Přednášky jsou opět nepovinné a žádná docházka se nedělá, avšak pokud víte, že fyzika není vaše silná stránka, doporučuji na ně chodit. Ne vše lze pochopit pouze ze čtení knížek a přednášek před zkouškou.

Praktika[upravit | editovat zdroj]

Několik prvních praktik je věnováno biostatistice, kdy se naučíte hlavně vypočítat si různé příklady a vše si vysvětlíte. Dále Vás čekají praktika s názvem "měření", na kterých si na začátku napíšete elektronický test a poté se věnujete praktické části. Mezi témata na těchto prakticích patří zkouška smyslů, CT, ultrazvuku a dalších.

Zápočet[upravit | editovat zdroj]

K obdržení zápočtu je třeba úspěšně napsat všechny testy z "měřících" praktik, napsat zápočtový test z biostatistiky a zápočtový test z biofyziky, mít splněnou docházku, vytvořit a odprezentovat prezentaci a samozřejmě mít vypracované všechny protokoly z praktických cvičení.

Zkouška[upravit | editovat zdroj]

Zkouší 3 různí zkoušející v tuto chvíli (rok 2019) s dosti nevyváženými nároky. Všechny podrobné informace o vlastním průběhu se vždy dozvíte od starších, tak je tu nebudu z etických důvodů vypisovat.

Nejdříve se všichni z daného termínu přenusete do PC místnosti, kde se hromadně píše rigorový test, což je spojení zápočtových testů z biostatistiky a biofyziky navíc obohacených o nové otázky. Celkově dostanete 15 otázek, na které musíte odpovědět, vypočítat atd. Minimální potřebná úspěšnost je 50 %. Mnoho studentů tuto část lehce podcení a poté se nedostanou k valstní ústní zkoušce, doporučuji opravdu poctivě počítat v průběhu semestru, vyplatí se to. Výpočty se také můžete naučit při skládání zápočtu z volitelného předmětu Průvodce:Seminář z lékařské biofyziky (LF HK).

K ústní části se hodí říci, že je často veliký počet studentů na termín a tedy si chvíli počkáte, než se dostanete na řadu. Doporučuji si vzít něco malého k snědku a pití, aby ste u toho čekání nepadli hladem. Pořadí k ústní zkoušce udává pořadí, v jakém jste dopsali rigorový test, jeden z asistentů Vás odvede k sekretářce, kde se losuje duo otázek (jsou vytvořené duplety a ke každému je navíc biostatistická část). Následně si Vás asistent odvede na potítko, kde máte minimálně 30 minut na přípravu. Na potítku máte počítač, na kterém si připravíte danou úlohu z biostatistiky a na papír si připravíte zbylé dvě teoretické otázky. Po uplynutí přibližně těch 30 minut si pro Vás jeden ze zkoušejících přijde a přímo na potítku Vás zkouší z biostatistické části, po úspěšném absolvování se přesunete k jeho stolu a pokračujete dalšími dvěma otázkami.

Na zkoušku lze získat takzvaný "Einsteinův bonus" – tedy pokud napíšete zápočtový test z biostatistiky i biofyziky nad 80 %, nemusíte již na zkoušce psát rigorový test.

Doporučená studijní doba je přibližně 10 dní. Zkouškové otázky

Literatura[upravit | editovat zdroj]

Všechny potřebné podklady jsou dostupné na moodlu. Knihu napsanou jedním ze samotných zkoušejících dostanete v knihovně.