Průvodce:Histologie (LF HK)

Z WikiSkript

Histologie a embryologie I, Histologie a embryologie II
FV10004, FV10005
Garant prof. MUDr. Jaroslav Mokrý, Ph.D.
Kredity ZS 6, LS 8
Web Ústav histologie a embryologie LF HK
SIS Informace v SISu
Počet hodin ZS 72, LS 78
Zkouškové otázky Seznam
Způsob ukončení zkouška v LS

Forma výuky[upravit | editovat zdroj]

Přednášky[upravit | editovat zdroj]

Přednášky z Histologie a embryologie jsou většinou ve velké posluchárně (VP) na fakultě. Během semestru je vždy 14 přednášek a tři e-learningové online kurzy na moodlu.

Praktika[upravit | editovat zdroj]

Výuka na prakticích probíhá po jednotlivých studijních skupinách na praktikárně ústavu. Jeden ze tří mikroskopů, které jsou u každého stolu, je napojen na počítač, na kterém si můžeme preparáty vyfotit a popsat.

V rámci praktik se píše vždy test na tabletu, na začátku nebo na konci. Test se skládá z pěti otázek. Dále jsou v průběhu semestru dva preparátové testy, kdy každý student dostane tři sklíčka a má detailně popsat všechny struktury. V letním semestru se k poznávání struktur přidá ještě diferenciální diagnostika, tedy rozpoznání, o jaký preparát se jedná.

Zápočet[upravit | editovat zdroj]

Zimní semestr[upravit | editovat zdroj]

Průměr z malých testů musí být lepší nebo roven známce 3 (přibližně tedy 60 %), preparátové testy hodnocení minimálně prospěl, splněná účast a e-learningové kurzy, malé testy a větší test z histologických technik. Zápočet ze zimního semestru většinou nedostane asi čtvrtina ročníku, takže hlavu vzhůru!

Letní semestr[upravit | editovat zdroj]

Opět platí, že průměr z malých testů musí být roven nebo lepší než 3. Navíc se píší 2 embryologické testy a dva preparátové. Platí stejné podmínky jako v zimním semestru.


Oprava obou zápočtů probíhá formou ústního zkoušení.

Zkouška[upravit | editovat zdroj]

Zkouška má 3 části. Nejdříve se píše test na počítači o 50 otázkách. Pokud se naučíte na zkoušku, tento test opravdu není problém. Poté dostanete tři preparáty a z nich musíte identifikovat dva, jednotlivé struktury, které vám asistent bude ukazovat v mikroskopu a být schopen k tomu říci nějakou teorii. Teoretická část se skládá z obecné a speciální histologie a embryologie, celkem tedy tři otázky. Pokud neprojdete jakoukoli částí této zkoušky, musíte opakovat všechny části.

Průměrně je na zkoušku z histologie potřeba přibližně tří týdenní příprava.

Zkouškové otázky

Literatura[upravit | editovat zdroj]

Všechny potřebné knížky dostanete na začátku roku v knihovně. Doporučuje se učit z přednášek, které jsou dostupné na Moodlu. Velmi dobrá je i Funkční histologie (žlutá knížka, kterou většina z vás dostane na začátku roku v knihovně). Existuje také Memorix, který prý nění špatný, ale osobní zkušenost nemám.