Průvodce:Histologie I (LF OU)

Z WikiSkript

Úvod[upravit | editovat zdroj]

Předmět navazuje na znalosti anatomie a biologie. Zabývá se mikroskopickou stavbou tkání i jednotlivých buněk s ohledem na jejich funkci. Histologie začíná letním semestrem prvního ročníku a pokračuje až do zimního semestru ve druhém ročníku. Po absolvování předmětu histologie, bychom měli být schopni určit, kde se nachází jaké buňky v těle, čím se vyznačují a jaká je jejich funkce a stavba. Tato znalost má nesmírný dopad na uvědomění si komplexnosti nejen našeho organismu ale i všech ostatních živých soustav.

Přednášky[upravit | editovat zdroj]

Letní semestr

Přednášky vede pan docent MUDr. Vojtěch Kamarád, DrSc. pro všechny studenty najednou ve velkém přednáškovém sále a vede je převážně sám. Probíhají tím stylem, že pan docent pustí prezentaci a k ní vypráví výklad, který občas doplní kresbou buněk či struktur na papír a následně je promítá na plátno. Je to velmi hezký způsob výuky a pan docent se opravdu snaží, aby danou látku všichni pochopili. Pokud je třeba nabízí i individuální konzultace kdykoli během roku, ale i ve zkouškovém období. Je velmi milý, pokud vidí u studentů zájem o histologii a snahu se ji naučit.

Cvičení[upravit | editovat zdroj]

Letní semestr

Cvičení mají návaznost na přednášky a doplňují je. Vedou je MVDr. Tereza Carbolová a Mgr. Jaroslava Chyliková, Ph.D., jelikož výuka probíhá rozděleně ve skupinách. V letním semestru je hlavním tématem obecná stavba buněk pěti základních tkání v těle. Probírá se tedy tkáň epitelová, pojivová, svalová, nervová a krev. Ke konci semestru už může začít i histologie orgánových soustav, která je pak hlavní náplní zimního semestru ve druhém ročníku.

Zápočet v letním semestru[upravit | editovat zdroj]

Podmínkou pro udělení zápočtu je 100 % účast na praktických cvičeních (ve výjimečných případech je možno omluvit neúčast ze závažných důvodů), prokázání požadované úrovně znalostí na každém praktiku (někteří vyučující požadovali i malé průběžné testy na pět minut ve cvičeních) a absolvování dvou testů (průběžný test z obecné histologie - 40 otázek, zápočtový test - 60 otázek) a poznání 5-ti preparátů s celkovým výsledkem min. 75% úspěšnosti z každého testu. V případě neúspěchu je možno test, nebo poznání preparátů, jedenkrát opakovat. Poslední možností pro získání zápočtu je ústní zkouška. Ale není obvyklé, aby k ní v letním semestru došlo. Předmět se dá zvládnou s trochou úsilí a studia.

Doporučená literatura[upravit | editovat zdroj]

Lüllmann-Rauch, R. Histologie. 2012. ISBN 978-80-247-3729-4.

Mescher, A.L. Junqueirovy základy histologie. Galén, 2018. ISBN 978-80-7492-324-1.

Sadler, T.W.:. Langmanova lékařská embryologie. Praha, 2011. ISBN 978-80-247-2640-3.

Balko, J., Tonar, Z., Varga, I. a kol. Memorix histologie. Triton, 2017. ISBN 978-80-7553-249-7.

Velice významným zdrojem se mi stala videa na youtube od docenta MUDr. Zbyňka Tonara, který působí na ústavu histologie v Plzni a rozhodl se schématicky natočit téměř celou obecnou histologii a embryologii. Videa jsou krátká a skvěle komentovaná a jako přípravu před zkouškou vřele doporučuji shlédnout a překreslit všechna jeho schémata.