Průvodce:Ostatní průkazy (2. LF UK)

Z WikiSkript

Sice by se vám zdála premisa, že vám bude stačit jedna průkazka stvrzující, že jste student, rozumná, není tomu bohužel tak. Tady je seznam průkazek, které by jste mohli za svého studentění potřebovat.

Žákovský průkaz[upravit | editovat zdroj]

Platí pro spoje Student Agency, Českých drah i jiných dopravců (ČSAD). Jde o oranžovou kartičku, kterou si za korunu vyzvednete na nádraží, vyplníte, necháte potvrdit na studijním a za 50 Kč ověříte znovu na nádraží, kde jim dáte také fotku, kterou na průkazu chcete mít (nejlépe svou a slušnou fotku hlavy, bez pokrývky). Průkaz se opravdu vyplatí, když pravidelně cestujete do Prahy vlakem, nebo autobusem, např. ČD na něj poskytuje 50% slevu. Průkaz ovšem platí jenom na jednu trasu, tj. trasu z domova (hraničního průchodu) do místa sídla školy!

Na slovenské železnice žákovský průkaz neplatí, třeba si vybaviť fialovú žiacku preukážku ŽSR. Tak isto neplatia karty ISIC, ako v prípade slovenských študentov, ani žiadna iná karta. Railplus viazaný na IN-Kartu neplatí ževraj tiež.

IN-Karta[upravit | editovat zdroj]

Pokud cestujete do školy vlakem ČD, svažte také koupu In-Karty s některým balíčkem. Jednak vám poskytne slevu 25/50% na trasách, kde vám žákovský průkaz neplatí, jednak vám poskytne nárok na slevu dalších 5% při koupě žákovského jízdného (max sleva při kterékoliv aplikaci je v kombinací se žákovským průkazem 55%! často je proto aplikace 25% dostačující). V první řadě svažte, jestli ušetříte víc, než za kartu zaplatíte. Na webu ČD si můžete založit profil a z něj požádat o In-Kartu, čím se tyto dva propojí a lístky zakoupené cez e-shop ČD vám budou rovno nahrány na tuhle kartu bez nutnosti jejich tlače, či SMS notifikace.

Lítačka[upravit | editovat zdroj]

V praxi není zcela nevyhnutná, ale dokáže život docela ulehčit. Nemusíte s sebou nosit papírové kupony, které se lehce rozmočí, nebo roztrhnou. Objednáte přes internet zde.