Průvodce:Otorinolaryngologie (3. LF UK)

Z WikiSkript

Kurz trvá 2 týdny a probíhá v FNKV a ÚVN ve Střešovicích (tram. č. 18 a 1 z Hradčanské, zastávka Vojenská nemocnice). Pozostává ze seminářů (3 dny) a praktických stáží (7 dní). Taky se doporučuje absolvovat stáž ve foniatrické ambulanci u doktorky Veldové na Smíchově. Pracoviště v obou nemocnicích patří k nejlepším v republice, nadějní otorinolaryngologové proto tenhle kurz určitě ocení.

Výuka a zápočet[upravit | editovat zdroj]

2 bloky seminářů vedou lékaři z FNKV, 1 den se poslouchá v ÚVN. Protože se oficiálně vedou jako stáže, máte povinnost je absolvovat (80% absence povolena). Praktická výuka probíhá na ambulancích a operačních sálech, v ÚVN také účastí na vizitách. Začíná se ráno zhruba v 8:00, je to opravdu hodně variabilní. Budete potřebovat plášť, přezuvky a nějaké psací pomůcky. Když vás ORL baví, můžete na klinikách trávit opravdu hodně času. Zápočet se uděluje za 80% účast.

Literatura[upravit | editovat zdroj]

Lékaři z FNKV na čele s doc. Hahnem napsali učebnici (Otorinolaryngologie a foniatrie v současné praxi), ta se pochopitelně hodně doporučuje – v knihovně je jich dostatek. Část vypracovaných otázek je tady: Otázky z otorhinolaryngologie, případně je možné stáhnout je rovnou:Stáhnout PDF

Zkouška[upravit | editovat zdroj]

Zkouška je rozsahem asi středně těžká, docela záleží na tom, který doktor zkouší. Její součástí je taky praktická část (nekonstantní, když chybí pacient:). Hlavně musíte umět základy (anatomie, vyšetřovací postupy, Audiometrie, BERA, Tympanometrie, základní symptomy a několik vybraných chorob – to se dozvíte počas stáží, vážné pochybení vás může stát termín). Většinou ale studenti odchází s jedničkou nebo dvojkou.

Závěr[upravit | editovat zdroj]

Hezký a dobře postavený kurz otevřen všem zájemcům o ORL.