Průvodce:Pediatrie LFHK

Z WikiSkript

Stáže

Předstátnicová praxe je pouze na 2 týdny. Já osobně jsem byl v Jičíně a dojem mám neutrální, v rámci svého času se nám tam věnovali, ovšem bylo znát že práce zřejmě měli dost. Obecně se podíváte na novorozenecké, možná i k porodu. Jinak většinu času budete na lůžkovém a pročítat chorobopisy, popřípadě odebírat anamnézy a vyšetřovat s následnou konzultací. Primářka je hodně v pohodě i když působí občas drsným dojmem .) Na konci praxe dostanete ve Fakultce od Bayera zápočet za praxi, povídá tam ať se nebojíme a tak :) účast je povinně nepovinná, tudíž pokud tam nebudete sekretářka vám zapíše zápočet i dodatečně.

Přednášky

Na přednášky v 5.ročníku se doporučuje chodit, protože jsou vesměs dost kvalitní, řeknou vám tam dost podstatných věcí a mnohdy naznačí, co se po vás bude chtít u zkoušky.

Z čeho se učit

Mě osobně se nejlépe učilo z německé knížky přeložené do češtiny: Pediatrie - Ania Carolina Muntau (přehledné, dostatek obrázků, stručně napsané a vypíchnuté to důležité i s kazuistikami). V kombinaci s vypracovanými otázkami. Jinak na LF1 doporučují Preklinickou pediatrii od Lébla, což je v podstatě pediatrická propedeutika. V knihovně vám půjčí klinickou pediatrii .. pro mě byla moc zdlouhavá a učilo se mi z ní hůře. Jinak v Hradci přímo vyšlo repetotorium pediatrie od Bayera, celkem pěkná knížka, ale jsou v ní probrány jen některé kapitoly.

Státní zkouška

Taháte si 1 triplet ze 40 (jejich rozsah je často velice rozsáhlý). Pak jdete na potítko (cca 45 min) a poté na samotnou zkoušku (také cca 45 min). Zkouší obvykle dvě komise (Bayer, Skálova). Osobně jsem byl u obou, Skálová mi přišla drsnější, ale férovější. U Bayera se méně vyhazuje i když záleží na dni, dost se ptá, tak aby viděl jestli umíte přemýšlet a máte zkušenosti a znalosti i mimo knihu. První pokus jdete ke které komisi chcete, druhý pokus je vždy k druhé komisi, u které jste ještě nebyli, třetí je vždy k prof. Bayerovi. Na třetí pokus jsou už opravdu hodní, ale vyhodit vás stejně můžou! Pokud si nevěříte, jde se ještě odhlásit telefonicky ráno před zkouškou, velkou vědu z toho nedělají.

Verdikt

Velmi těžká, ale většinou férová zkouška.

Odkazy

Otázky ke státní zkoušce


Vypracované otázky ke státní zkoušce


Externí odkazy

Komise

Kontakty na pediatrii

Komunikace se sekretářkou je úplně v pohodě. Milá paní :)