Průvodce:Průkaz UK (1. LF UK)

Z WikiSkript

průkaz studenta UK (ISIC karta)
průkaz studenta UK (zadní strana)

Průkaz studenta fakulty budete rozhodně potřebovat. Prokazovat se s ním budete všude – v menze, v knihovně při půjčování knih, na studijním oddělení, potřebovat ho budete při použití samoobslužných kopírek a při stážích ho musíte mít kvůli identifikaci povinně jako visačku na svém bílém plášti. Funguje i jako doklad studentské tramvajenky – nemusíte shánět zvláštní průkazku na MHD, kupujete již pouze kupóny!

Jako student Univerzity Karlovy, v prezenční či kombinované formě studia, máte nárok pouze na jeden průkaz studenta UK (bez ohledu na to, v kolika studijních programech na UK jste zapsaní). Tento průkaz si musíte vyzvednout osobně v některém z výdejních míst nejdříve týden po zápisu. K průkazu patří roční „validační kupón“, který budete dostávat každý rok při zápisu – s platností na příslušný akademický rok. Tyto fakultní kupóny stvrzují platnost průkazu v daném akademickém roce a vyjadřují příslušnost studenta k fakultě. Každý student dostane kupóny všech fakult, na nichž studuje (průkaz v tomto případě má pouze jeden). Studentům všech ročníků jsou fakultní kupóny vydávány studijním oddělením při zápisu do dalšího ročníku. Bez fakultního kupónu je průkaz studenta UK neplatný. Fakultní kupón neslouží k prodloužení platnosti licence ISIC (tzn. neprodlužuje platnost k průkazu k využívání ISIC slev).

Typy průkazů:

Standardní průkaz studenta[upravit | editovat zdroj]

Standardní průkaz nefunguje jako ISIC karta a jeho první vydání je bezplatné.

ISIC[upravit | editovat zdroj]

Je výhodné si rovnou vyžádat průkaz s licencí ISIC (takže pak máte průkaz studenta 1. LF a ISIC dohromady). S průkazem pak můžete využívat studentské slevy. Výhodné jsou slevy na letenky a na autobusy, vstupné do výstavních sálů a muzeí, zvláště v zahraničí, ale také například slevy 2 za 1 v některých pražských pizzeriích. ISIC umožňuje využívat slevy na ubytování, ale také v mnoha obchodech. Kompletní seznam poskytovaných slev najdete zde. První vydání průkazu s licencí ISIC vás bude stát 190 Kč a licence se musí každý rok obnovovat. Za prodloužení (obnovení) licence ISIC zaplatíte taktéž 190 Kč.

Pokud jste si průkaz s licencí ISIC na začátku nepořídili, lze si o výměnu zažádat i v průběhu studia. Za prodloužení licence ISIC zaplatíte taktéž 190 Kč.

Dodatečná změna typu průkazu ze standardního na průkaz UK-ISIC je zpoplatněna částkou 390 Kč, změna průkazu UK-ISIC na standardní průkaz částkou 200 Kč.

Prodloužení platnosti licence ISIC[upravit | editovat zdroj]

Licence ISIC je vydávána na období září – prosinec dalšího roku, provádí se vždy na začátku akademického roku ve výdejním centru. Obnovit platnost licence ISIC pak musíte zakoupením ISIC revalidační známky. Revalidační známka ISIC je samodestruktivní holografická samolepka, kterou nalepíte do vyhrazeného pole na zadní straně karty. Prodloužení licence ISIC je zpoplatněno částkou 190 Kč.

Výdejný místa pro ISIC jsou:

Výdejní centrum Mat-Fyz je nejblíž naší fakultě (stačí vyjít tzv. velké albertovské schody vedle patologického ústavu, dát se vpravo a jste tam). Cesta do výdejního centra je značená šipkami.

Další studentské průkazy[upravit | editovat zdroj]

Při cestách do zahraničí se budou hodit i další studentské karty.

Karta IYHF[upravit | editovat zdroj]

Pro využití studentských hostelů v zahraničí je vhodná karta IYHF (International Youth Hostel Federation). Opravňuje k ubytování v síti mládežnických ubytoven a hostelů IYHF. Jedná se o největší síť hostelů nabízející cenově výhodné ubytování ve více než 4200 ubytovnách po celém světě.

Karta EURO 26[upravit | editovat zdroj]

Pro levnější cestování se Vám bude hodit i karta EURO 26. Ta je určena pro lidi ve věku od 15 do 26 let. V Evropě nabízejí slevu na více než 100 000 místech. U divadel, kin, muzeí, galerií, hradů a zámků jsou to slevy mezi 20–50 %. Cestovní kanceláře poskytují slevy 5–15 %, slevy na ubytování jsou 10–40 %, slevy na železniční dopravu 30–50 % (neplatí u Českých drah).

Tyto studentské karty a průkazy můžete získat například v GTS International (Ve Smečkách 32) nebo ve Student Agency (Ječná 37).

Žákovský průkaz ČD[upravit | editovat zdroj]

Tento průkaz se hodí studentům, kteří do Prahy cestují vlakem. Díky němu získáváte studentkou slevu na jízdné.

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]