Průvodce:Propedeutika vnitřního lékařství (LF HK)

Z WikiSkript

Propedeutika vnitřního lékařství
FV10025
Garant doc. MUDr. Jiří Ceral, Ph.D.
Kredity ZS 7
Web Katedra interních oborů LF HK
SIS Informace v SISu
Počet hodin ZS 92
Způsob ukončení zkouška v ZS

Výuka[upravit | editovat zdroj]

Praktika[upravit | editovat zdroj]

Na první hodině Vás čeká krátká informační přednáška, po které se rozdělíte do skupinek po 4-6 lidech. Každá skupinka bude přiřazena na určité oddělení nemocnice, kde se Vás ujme lékař, který Vás bude vyučovat celý semestr. Propedeutika je první "skutečně praktický" předmět, ve kterém se setkáte s pacienty a naučíte se odebrat anamnézu a udělat základní fyzikální vyšetření. Kvalita a obsah výuky záleží především na vyučujícím lékaři, proto je dobré se na každou hodinu připravit tak, aby lékař viděl, že chodíte naučení. Přes celý semestr byste měli probrat a vyzkoušet si kompletní anamnézu, fyzikální vyšetření od hlavy až k patě, a hlavně naučit se komunikovat s pacientem a spolupracovat ve skupině, a pokud zbyde čas, vyučující lékař Vám může ukázat nějaké zajímavosti navíc. Na výuku noste s sebou bílé oblečení, přezůvky, fonendoskop, jmenovku, papír a tužku.

Přednášky[upravit | editovat zdroj]

Přednášky nejsou moc navštěvované a ke zkoušce je potřebovat nebudete, pokud budete na praktikách duševně přítomni.


Zkouška[upravit | editovat zdroj]

Zkouška probíhá podobně jako praktika. Bude Vám přiřazen pacient, kterému odeberete anamnézu a uděláte kompletní fyzikální vyšetření. Vše si pečlivě a srozumitelně zapište. Zkoušející se Vás může zeptat na cokoliv a je lepší mít vše kompletně sepsané. Poté se Vás ujme zkoušející, který se Vás pravděpodobně zeptá na základní informace z anamnézy, základní fyzikální nálezy. Často se zkoušející ptají na srdce, a s ním spojenou teorii.


Literatura[upravit | editovat zdroj]

Určitě doporučujeme učit se z knihy Propedeutika vnitřního lékařství od L. Chrobáka, kterou dostanete v knihovně LFHK. Vše potřebné byste si přes rok měli procvičit na praktikách. Většina studentů se učí 1 týden nebo méně.