Propionibacterium acnes

From WikiSkripta


Propionibacterium acnes
Propionibacteriaceae
Propionibacterium
[[Soubor:Propionibacterium acnes.jpg|225px|alt=Propionibacterium acnes]]
Propionibacterium acnes
Morfologie G+ tyčka
Vztah ke kyslíku anaerobní
Kultivace laktátový agar s kvasničným extraktem
Výskyt kožní mikroflora člověka
Onemocnění acne vulgaris, rohovkové vředy
Terapie klindamycin, tetracyklin

Propionbacterium acnes je pomaly rastúca, anaeróbna, nesporulujúca Gram pozitívna tyčinka. Môže sa vyskytovať samostatne, v pároch, ale aj v skupinách. Táto baktéria fermentuje glukózu, čím vytvára kyselinu propionovú a ďalšie kyseliny (mliečnu, octovú). Propionbacterium acnes je vo väčšine prípadov nepatogénny kožný komenzál, avšak môže spôsobovať časté kožné ochorenie Acne vulgaris.

Patogenita[edit | edit source]

Propionibacterium acnes najčastejšie spôsobuje Acne vulgaris. Baktéria sa namnoží v zablokovanom póre a vylučovaním chemických látok naruší štruktúru steny póru, čo môže spôsobiť uvoľnenie baktérií ako napríklad staphylococcus aureus do kože a následne folikulitídu.

Terapia[edit | edit source]

Antibiotická terapia[edit | edit source]

V antibiotickej terapii sa využívajú tetracyklíny, makrolidy a klindamycin.

Fototerapia[edit | edit source]

Zdroje[edit | edit source]

WIKIPEDIA,. Wikipedia [online]. [cit. 2022-06-14]. <https://en.wikipedia.org/wiki/Propionibacterium_acnes?oldid=315728802>.

PŘÍRUČKA MIKROBIOLOGIE PRO BAKALÁŘE 3. LF UK,. Příručka mikrobiologie pro bakaláře 3. LF UK [online]. [cit. 2022-06-14]. <http://mikrobiologie.lf3.cuni.cz/mikrobiologie-nova/Prukaz-primy/Prukaz-kultivacni/Bakteriologicka-diagnostika/Skupiny-bakterii/REPETITORIUM/Propionibacterium-acnes>.


MICROBEWIKI,. Propionibacterium [online]. [cit. 2022-06-14]. <https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Propionibacterium>.