Uživatel:Stipekst/Pískoviště

Z WikiSkript

Počítačová podpora výuky[upravit | editovat zdroj]

Formy a metody[upravit | editovat zdroj]

S rozšiřováním moderních technologií roste i význam počítačové podpory výuky. Studijní materiály pro posluchače lékařských fakult se obohacují o elektronické výukové pomůcky. Efektivnímu využití sil a prostředků napomáhá koordinace a spolupráce zajišťovaná sítí MEFANET. Jejími účastníky jsou všechny české a slovenské lékařské fakulty a další akademická pracoviště. Existují (a ve struktuře MEFANETu jsou zrcadleny) tři hlavní formy elektronické podpory výuky:

  • Společná e-publikační platforma určená především pro komplexní, recenzovaná díla - portal.mefanet.cz
  • Systém pro řízení výuky - LMS moodle.mefanet.cz
  • Sdílený prostor pro tvorbu a zveřejňování výukových materiálů založeným na webu 2.0, WikiSkripta - www.wikiskripta.eu.

Spolupráce při tvorbě WikiSkript[upravit | editovat zdroj]

1. LF UK patří v rozvoji elektronické podpory výuky mezi vedoucí instituce v České republice. Podporuje všechny uvedené platformy a mezi nimi zvláště WikiSkripta, která jsou s více než 10 000 přístupy denně nejvyužívanějším webem pro podporu výuky medicíny. Zdrojem této dynamiky je mimořádná otevřenost a přístupnost celého systému: kdokoli se může podílet na tvorbě a úpravách obsahu, a navíc se mu dostává podpory od redakčního týmu. Tím se účinně snižuje práh pro zapojení nových autorů. Díky spolupráci učitelů a studentů se zefektivňuje využití limitovaných zdrojů (odborníků, finančních prostředků). Šetří se tím čas zaneprázdněným pedagogům a odborníkům, jejichž úloha se posouvá: stávají se především garanty věcné správnosti, vyváženosti a adekvátnosti materiálů. Řešení podporuje spolupráci pedagogů se studenty a komunikaci mezi nimi a vede k aktivnějšímu zapojení studentů do výukového procesu.

V roce 2011 věnovala fakulta velkou pozornost zvyšování kvality elektronických výukových materiálů. Ve WikiSkriptech byla nově zavedena deklarace o recenzi článků učitelem. Na dvojnásobek vzrostl počet článků zkontrolovaných učiteli. Studentská redakce je vedena formou pravidelných konzultací a proběhlo i několik hromadných víkendových akcí zaměřených na zaškolování redakčních týmů. Wikitým se aktivně zúčastnil mezinárodní konference MEFANET 2011 v Brně.

K velkým úspěchům patří navázání řady spoluprací s pedagogy a odborníky všech zúčastněných fakult. Nejen, že se zapojení pedagogové podílejí na tvorbě nových studijních materiálů a kontrolovali již existující texty, ale jejich účastí se posiluje duch spolupráce, ve kterém jsou studenti přijímáni (často poprvé v jejich životě) jako plnohodnotní partneři učitelů.

Významným počinem bylo studenty iniciované nové zprovoznění anglické verze WikiSkript - WikiLectures (www.wikilectures.eu). Zdá se, že rovněž pro anglicky hovořící studenty je tu prostor pro jejich uplatnění a potvrzení jejich tvořivé role v životě školy.

WikiSkripta byla představena na mezinárodní konferenci INFORUM 2011, na níž získala prestižní hlavní cenu (http://www.inforum.cz/cs/infoceny). Značná pozornost byla věnována akcím propagujícím medicínské elektronické informační zdroje mezi akademickou obcí lékařských fakult.

Soutěž o nejlepší elektronické výukové materiály[upravit | editovat zdroj]

V roce 2011 proběhla soutěž vyhlášená děkanem fakulty, prof. MUDr. Tomášem Zimou, DrSc., o nejlepší elektronické výukové materiály a nejlepší autoři byli oceněni:

  1. V kategorii Učitelé byla oceněna elektronická Učebnice Radiodiagnostiky od MUDr. Lukáše Lamberta z Radiodiagnostické kliniky 1. LF UK a VFN. Texty vytvořené v prostředí WikiSkript jsou provázány s Radiodiagnostickým atlasem stejného autora a se zkouškovými otázkami.
  2. Ve stejné kategorii získaly cenu výukové materiály z hygieny a epidemiologie, za které převzala ocenění MUDr. Eva Kudlová, CSc. z Ústavu hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN. Komplexní dílo bylo vytvořeno ve spolupráci učitelů a studentů.
  3. Oceněn byl rovněž soubor elektronických přednášek a testů z Psychiatrie, který sestavil doc. RNDr. Zdeněk Fišar, CSc. z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN.
  4. V kategorii Studenti bylo oceněno vytvoření portálu hygieny a epidemiologie. Cenu za celý nominovaný studentský tým převzal student 6. ročníku Slepi.

Videoserver[upravit | editovat zdroj]

Dalším významným přínosem 1. LF UK pro rozvoj medicínského vzdělávání bylo v roce 2011 zavedení nástroje pro bezpečné a přitom uživatelsky snadné publikování medicínsky citlivých videonahrávek. Fakulta tento úkol vyřešila v rámci rozvojového programu Cesnet vytvořením služby www.medicalmedia.eu. Jde o komplexní řešení pro správu, úschovu a řízenou diferenciovanou distribuci citlivých výukových multimediálních materiálů. Server MedicalMedia je propojen s portály sítě MEFANET a otevřen pro využití ostatními fakultami.

Fyziologické modely[upravit | editovat zdroj]

Fakulta věnuje trvalou pozornost i komplexním fyziologickým modelům a jejich využití ve výuce. U příležitosti mezinárodní konference MEFANET 2011 v Brně byla prezentována plenární přednáška Doc.MUDr. Jiřího Kofránka, CSc. o integrovaných modelech fyziologických systémů, která byla příznivě přijata tuzemskými i zahraničními odborníky.