Uživatelka:Clear/Pískoviště

Z WikiSkript
Schéma struktury sfingolipidů. Pokud je místo R vodík H, jedná se o ceramid.

Ceramidy jsou deriváty sfingosinu ((2S,3R)-2-aminooktadec-4-en-1,3-diol), na jehož aminoskupinu je v poloze 2 amidickou vazbou navázán zbytek mastné kyseliny. Spolu se sfingomyeliny a glykolipidy patří do skupiny sfingolipidů. Ceramidy mají amfifilní charakter, obsahují tedy polární (hydrofilní) skupinu, tzv. "hlavu" a jeden nebo dva nepolární (hydrofobní) uhlovodíkové řetězce, tzv. "ocas".

Výskyt ceramidů[upravit | editovat zdroj]

  1. Ceramidy jsou součástí všech eukaryotních buněk, ve kterých jsou součástí plazmatických membrán i různých buněčných organel. Mají význam v buněčné signalizaci.
  2. Ve vysokých koncentracích jsou součástí stratum corneum (rohové vrstvy kůže), podílí se na bariérové funkci kůže.

Cesty syntézy ceramidů[upravit | editovat zdroj]

Existují tři základní cesty vzniku ceramidů.

  1. Hydrolýza sfingomyelinu - Enzymem, který katalyzuje hydrolýzu sfingomyelinu na ceramid je sfingomyelináza. Vzhledem k tomu, že sfingomyelin je jedním ze čtyř fosfolipidů, které se nacházejí v plazmatické membráně buněk, důsledkem tohoto způsobu tvorby ceramidu je to, že bunečná membrána je cílem extracelulárních signálů vedoucích k programované buněčné smrti. Byl prováděn výzkum, který naznačoval, že ionizující záření způsobuje u některých buněk apoptózu. Záření vede k aktivaci sfinogmyelinázy v plazmatické membráně a nakonec k tvorbě ceramidu.
  2. Syntéza de novo -

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

Wikipedie - otevřená encyklopedie. Ceramide [online]. [cit. 2011-04-16]. <https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ceramide&oldid=423377650>.