Využití radioaktivity

Z WikiSkript

Jadrové zbrane[upravit | editovat zdroj]

Povojnová maketa bomby "Fat Man".

Jadrová zbraň je výbušné zariadenie, ktoré odvodzuje svoju ničivú silu z jadrových reakcií, a to buď štiepením, alebo kombináciou štiepenia a fúzie. Obe reakcie uvoľňujú obrovské množstvo energie z relatívne malého množstvo hmoty. Prvý test „atómovej“ bomby uvoľnil rovnaké množstvo energie ako zhruba 20.000 ton TNT (trinitrotoluénu). [pochvalné zmienka potrebovala] Prvá termonukleárna skúška „vodíkovej“ bomby uvoľnila rovnaké množstvo energie ako je cca 10.000.000 ton TNT. Termonukleárna zbraň váži o niečo viac ako 2400 libier (1100 kg), môže vytvárať výbušnú silu porovnateľnú s výbuchom viac ako 1,2 milióna ton TNT. Teda aj malé nukleárne zariadenia, nie väčšie ako bežné bomby, môžu zničiť celé mesto vďaka výbuchu, požiaru alebo žiareniu. Jadrové zbrane sú považované za zbrane hromadného ničenia a ich použitie a kontrola boli od počiatku hlavnou témou politiky medzinárodných vzťahov.

Do roku 2014 boli použité dve jadrové zbrane (v priebehu vojny). V oboch prípadoch boli použité zo strany USA na konci druhej svetovej vojny. Dňa 6. augusta 1945, bola odpálená nad japonskou Hirošimou atómová (uránová) bomba s kódovým označením „Little Boy“ (malý chlapec). O tri dni neskôr, 9. augusta, explodovala nad japonským mestom Nagasaki atómová (plutóniová) bomba s krycím názvom „Fat Man“ (Tučniak). Tieto dva bombové útoky mali za následok smrť približne 200.000 civilistov a vojakov s akútnymi zraneniami spôsobenými výbuchmi. Úloha bombových útokov spočívala v kapitulácii Japonska, ale ich etická stránka zostáva predmetom vedeckej a populárnej debaty.

Existujú dva základné typy jadrových zbraní:

  • Jadrové výbušné zariadenia, u ktorých hlavným zdrojom energie je štiepenie atómových jadier (napr. klasická atómová bomba).
  • Termonukleárne jadrové výbušné zariadenia , u ktorých je hlavným zdrojom energie jadrová syntéza (napr. H-bomba). Každé reálne fungujúce termonukleárne jadrové výbušné zariadenie obsahuje vo svojej konštrukcii aj štiepne výbušnú časť malého výkonu, ktoré slúži ako „rozbuška“ – vytvára potrebný tlak a teplotu pre začiatok jadrovej syntézy (jadrovej fúzie).
  • Bojové rádioaktívne látky (BRL), ktoré sa používajú na zamorenie terénu, vody a ovzdušia tuhými (prachovými), kvapalnými alebo plynnými rádioaktivnými látkami. Vo vojenskej terminológii sa používa aj výraz „rádiologické zbrane“, v žurnalistike sa často označujú ako „špinavá bomba“.

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

http://world-nuclear.org/information-library/current-and-future-generation/outline-history-of-nuclear-energy.aspx