WikiSkripta:Tiskové zprávy

Z WikiSkript

Pro fakultní www – krátká – Wiki skripta[upravit | editovat zdroj]

1. lékařská fakulta UK zahájila provoz Wiki skript na stránkách http://wiki.lf1.cuni.cz. Wiki skripta jsou určena pro tvorbu a editaci výukových materiálů. Stránky využívají technologii wiki, známou např. z otevřené encyklopedie Wikipedia. Mezi výhody této technologie využívané stále více i pro výuku na vysokých školách, patří snadná tvorba a aktualizace učebních textů. Velmi vítaným přínosem je i zjednodušení a zefektivnění spolupráce více autorů. Další informace naleznete odkaz na dlouhý článek.

Pro fakultní www – dlouhá verze[upravit | editovat zdroj]

Proč wiki?[upravit | editovat zdroj]

Technologie wiki je dnes známá především z internetové encyklopedie Wikipedie. Vymyslel ji v roce 1995 Ward Cunningham. Slůvko wiki pochází z havajštiny a znamená rychlý[1]. Právě rychlost je podstatným rysem této technologie. Wiki je mocný nástroj pro rychlou tvorbu, údržbu, aktualizaci, rozšiřování či jinou úpravu (zejména textových) materiálů. Dnes není využití wiki zdaleka omezeno jen na tvorbu encyklopedie. V posledních letech získává stále větší oblibu i ve vysokém školství, neboť umožňuje efektivně vytvářet a posléze upravovat učební materiály a navíc usnadňuje spolupráci autorů.

Otevřenost[upravit | editovat zdroj]

Asi vůbec nejvýznamnější vlastností wiki je otevřenost – s použitím této technologie se ztrácí klasický koncept autora, který jediný může upravovat své dílo. Materiály zveřejněné ve wiki může nejen kdokoli číst, ale také je kdokoli může upravovat, zpřesňovat, či jinak vylepšovat.

Je to bezpečné?[upravit | editovat zdroj]

Skutečnost, že kdokoli může zasáhnout do zveřejněného textu, vzbuzuje obavy: Nebudou zveřejněná díla poškozována? Nedojde k matení čtenářů nepravdivými informacemi, ať už záměrně podvrženými, nebo zveřejněnými z neznalosti? Zkušenost říká, že nikoliv. Anglická verze Wikipedie je v provozu od roku 2001, obsahuje více než dva a půl milionu článků, a přestože ji může kdokoli upravovat, je podle nedávné studie publikované v Nature zcela srovnatelně přesná, jako dobře zavedená Encyclopaedia Britannica[2]. Dobré zkušenosti jsou i s jinými využitími wiki, včetně výuky.

Bezpečnost tohoto přístupu je daná mimo jiné tím, že změny v příspěvcích, jsou-li nežádoucí, lze velmi snadno (prakticky dvojím kliknutím myší) vrátit zpět. Autoři článku navíc bývají o zásazích do textu okamžitě informováni elektronickou poštou.

I studenti se mohou podílet na tvorbě učebních pomůcek[upravit | editovat zdroj]

Na první pohled se může zdát neobvyklé, že by se sami studenti měli podílet na tvorbě učebních materiálů – vždyť wiki jim dává možnost zasáhnout do textů, které jsou pro ně určené. Ve skutečnosti však studenti zpracovávají studijní materiály už nyní: běžně si vzájemně kopírují zpracované zkouškové otázky, často prezentují určitá témata na seminářích atd. Wiki jim umožní totéž, navíc umožní spolupráci na takto vznikajících textech, a nadto učitel získá možnost takové materiály zkontrolovat a opravit v nich případné nepřesnosti.

Využijte toho, co je už hotové[upravit | editovat zdroj]

Při tvorbě učebních materiálů se často setkáváme s tím, že je potřeba jen mírně upravit starší, již hotové texty. Kapitoly věnující se podobné problematice také často mívají velmi podobné obrázky, nebo dokonce i celé odstavce. Ve wiki se přímo nabízí, abyste použili toho, co je už hotové. Z hlediska učitele je tato databáze vlastně určitým druhem úložiště znovupoužitelných výukových objektů.

I wiki má své nevýhody[upravit | editovat zdroj]

Wiki je ideální v případě, že autor souhlasí s prakticky volným použitím svého výtvoru. Pokud je potřeba publikovat materiál, který je autorsky chráněn, nebo který je natolik originální, že by takovou ochranu zasluhoval, je vhodnější využít některou jinou možnost jeho publikace.

Zkuste to[upravit | editovat zdroj]

Fakultní wiki najdete na adrese http://wiki.lf1.cuni.cz, anglická verze je na adrese http://wikien.lf1.cuni.cz.

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  1. Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Wiki [online]. c2008 [citováno 6. 11. 2008]. Dostupný z WWW: <https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Wiki&oldid=3209947>
  2. Nature 438, 900-901 (15 December 2005) | doi:10.1038/438900a; Published online 14 December 2005