Wuchereria bancrofti

Z WikiSkript
Wuchereria bancrofti
Wuchereria
Wuchereira bancrofti v mikroskopu
Wuchereira bancrofti v mikroskopu
Přenos bodnutí komárem
Výskyt tropy, subtropy
Onemocnění filarióza
Diagnostika odběr tlusté kapky v noci, sérologie
Terapie diethylkarbamazin, ivermektinStátní úřad pro kontrolu léčiv: ivermektin

Wuchereria bancrofti (česky vlasovec mízní) je druhem parazita žijícího v tropickém a subtropickém pásmu jižní polokoule. Způsobuje wuchereriózu, druh filariózy. Parazit je přenášen komárem, jenž je vektorem a zároveň mezihostitelem.

Onemocnění[upravit | editovat zdroj]

Wuchererióza je způsobena přenosem larev mikrofilárií, jež se skrz kapiláry dostávají do lymfatických cév. V lymfatickém systému dospělci dokáží žít i několik let, čímž ucpávají cévy. Nejprve vznikají lymfatické varixy, které mohou prasknout. Následně může docházet až k plnému uzávěru a zbytnění oné části těla, zvané elefantiáza.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Přímým průkazem je mikroskopický vzorek z tlusté kapky krve či punktátu z uzlin odebraných v noci. Dalším diagostickým způsobem průkazu je sérologie.

Léčba[upravit | editovat zdroj]

Akutní formu je možno léčit diethylkarbamazinem či ivermektinemStátní úřad pro kontrolu léčiv: ivermektin.

Zdroje[upravit | editovat zdroj]

JAKUB HURYCH, Roman Štícha, et al. Lékařská mikrobiologie : repetitorium. 3. vydání. Triton, 2021. ISBN 978-80-7553-976-2.


ROBERT M. KLIEGMAN MD,. Wuchereria bancrofti [online]. science direct, ©2019. [cit. 2022-03-09]. <https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/wuchereria-bancrofti>.