Základní a celková přeměna energie

Z WikiSkript

Organismus potřebuje energii na:

  1. krytí základních potřeb daných udržováním vitálních funkcí chodu,
  2. krytí potřeb daných vykonáváním jakékoli další činnosti.

Krytí základních energetických potřeb se značuje jako bazální metabolismus - pouze přibližná hodnota, (absolutního klidu, kdy by kromě bazální energetické přeměny nebyly žádné jiné energetické přeměny, nelze dosáhnout).

  • BM je měřen v klidu (duševním i fyzickém), nalačno (14-16 hodin od posledního jídla), v podmínkách tepelného komfortu. Po jídle stoupá aktivita sympatiku a BM. Trávení, vstřebávání a vlastní metabolismus (hlavně proteinů) zvyšuje hodnotu BM až o 30%.
  • Měří se: spotřeba kyslíku (metoda nepřímé kalorimetrie) - k oxidaci živin je třeba kyslík, jehož spotřeba je přímo úměrná metabolické aktivitě.
  • Závisí na pohlaví (M > Ž), tělesné výšce (vyšší > nižší), věku (vyšší věk < nižší věk, u mužů klesá setrvale, u žen je mezi 20-40 lety konstantní).

Hodnota BM vztažená na kg hmotnosti těla se u jednotlivých druhů savců liší, ale vztažená na povrch těla je shodná.

Energetickou náročnost lze vyjádřit jako MET (metabolic equivalent of task, metabolický ekvivalent práce) - definuje se jako násobek množství kyslíku spotřebovaného v klidu za 1 minutu na 1 kg hmotnosti.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

MYSLIVEČEK, Jaromír a Vladimír RILJAK. Fyziologie: repetitorium. Praha: Stanislav Juhaňák - Triton, 2020. ISBN 978-80-7553-818-5.