Co je R

Z WikiSkript

R je programovací jazyk, obecněji prostředí, vhodné zejména pro statistické výpočty a jejich grafické výstupy. Jeho aplikace jsou však mnohem širší. Je to svobodný software uvolněný pod licencí licence GNU a o jeho rozvoj se stará početná komunita.


Historie[upravit | editovat zdroj]

Jazyk a prostředí R vychází z jazyka a prostředí S vyvinutého v proslulých Bellových laboratořích profesorem Johnem Chambersem a jeho kolegy v letech 1975-1976. Na základě inspirace funkcionálním jazykem Scheme a lexikálním scopingem vzniká z jazyka S novější jazyk R; u tohoto přerodu stáli v roce 1992 jmenovitě profesoři Ross Ihaka a Robert Gentleman z Acklandské univerzity na Novém Zélandu. Oba jazyky jsou si velmi podobné, někdy se proto mluví o jazyku R jako o nářečí jazyka S. Název jazyka je pravděpodobně odvozen od iniciál křestních jmen obou jeho autorů v duchu jednopísmenné variace názvu jazyka S.

V roce 1994 byla vydána první verze prostředí R pro volné použití, poté postupně vznikla řada dalších verzí, v sprnu 2016 je dostupnou a aktuální stabilní verzí R 3.3.1, též zvaná »Bug in Your Hair«. Ve stejném měsíci měl hlavní vývojářský tým kolem jazyka R právě 21 tzv. core členů a dále 60 dalších přispěvatelů.

O autorech a dalších významných přispěvatelích v rámci projektu jazyka R, stejně jako o jeho vývoji, je možné se dočíst přímo v R, zadáme-li do konzole příkaz contributors().

Tip.png
Tip: Pro zájemce, co již mají nainstalované R: Jména core členů týmu kolem R ani jejich počet není nutné hledat na internetu.

Jména core členů lze jednoduše zjistit i tak, že do konzole R zadáme následující příkaz readLines(file.path(R.home("doc"), "AUTHORS"))[9:29].

Reálie kolem R jsou totiž uloženy desktopově v kořenových souborech stažených při instalaci jádra R.

Obdobně si lze nechat v konzoli vypsat i jména všech dalších přispěvatelů, a sice pomocí strsplit((paste(readLines(file.path(R.home("doc"), "THANKS"))[4:18], collapse = " ")), split = ", ")[[1]].

Tip.png
Tip: Pro zájemce, co již mají nainstalované R: Jména core členů týmu kolem R ani jejich počet není nutné hledat na internetu.

R jako statistický nástroj[upravit | editovat zdroj]

R jako programovací jazyk[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]