Diskuse:Entropie/Archiv

Z WikiSkript

Míra neuspořádanosti systému[editovat zdroj]

Ahoj,

nejsem fyzik, ani tak, ale všímám si, že vědecké autority se snaží varovat od používání míry neuspořádanosti systému jakožto definice entropie. Je to prý zavádějící, neboť to nevypovídá o pravé podstatě entropie, kterou je právě degradace energie. Chápu to takto: Důvod proč se používá příměr neurčitosti systému je v tom, že se každý termodynamický systém snaží zaujmout stav o co nejnižší energii. Toho lze docílit třeba tak, že se atomy nějakého prvku spojí do mřížky, která je uspořádanější a má nižší celkovou energii oproti původnímu stavu, kdy atomy ještě nebyly spojené(a měly větší entropii=energii). z toho vyplývá, že větší neuspořádanost nutně musí se rovnat větší entropii, to znamená stavu o větší celkové energii, ale zákonitě nižší stabilitě.

Jakub
Ivlivs (diskuse) 27.1.2015, 11:01
Zdravím Vás Jakube,

též nejsem fyzik, takže se nedokážu k Vašemu tvrzení z funkčního hlediska vyjádřit. Na definici mohou existovat různé názory na vědecké úrovni, avšak tento článek byl zkontrolován učiteli z oboru biofyziky a biochemie. Tím pádem soudím, že jsou z faktického hlediska pro naše účely správné, ačkoliv mohou být nesprávné z pohledu jiných vědců-fyziků. Proto já osobně bych se do odborné diskuze nad touto definicí zdráhal vstoupit.

Děkuji a s pozdravem,
--Vrejlek fotka.png Václav Rejlek -- redakce WikiSkript 31.1.2015, 13:46
Zdravím, Jakube. Problém je, že entropie je poměrně málo intuitivní, takže je třeba přizpůsobit pojetí předpokládaným znalostem mediků. Lze předpokládat, že drtivá většina mediků nebude následovat příklad von Helmholtzův a "neemigruje" do fyziky resp. do fyzikální chemie. Pojetí entropie jako "míry neuspořádanosti" sice není naprosto přesné, ale prozatím mezi vyučujícími biofyziky panuje shoda v tom, že je to lepší než např. vysvětlovat, že entropie je (extenzivní) stavová veličina, která má tu zajímavou vlastnost, že je v izolovaném systému vzhledem k času neklesající. Předpokládané mizivé znalosti infinitezimálního počtu u mediků pak zamaskují význam ještě více než "míra neuspořádanosti". Definice vycházející ze statistické mechaniky je pak prakticky neuchopitelná, protože bez znalosti alespoň základů rozumné teorie pravděpodobnosti je to pro čtenáře jen kouzlení se symboly, u kterých tuší nějakou "počitatelnost.
Jaromír Šrámek (diskuse) 2.2.2015, 10:04