Draslík z pohledu pacienta s chronickou renální insuficiencí

Z WikiSkript

Anatomie ledviny

Ledviny slouží k udržování celkové homeostázy organismu a to především iontové a acidobazické rovnováhy. Zároveň jsou důležitým orgánem pro vylučování zplodin metabolismu a pro organismus toxických látek. V případě, že je funkce ledvin narušena, dochází k narušení i této homeostázy, kterou musíme korigovat jiným způsobem (např. složením přijímané potravy).

Pacienti s terminálním stádiem chronické renální insuficience by měli dodržovat dietu s nízkým obsahem draslíku, tzn. udržovat denní příjem draslíku v rozmezí od 1,2 g do 1,8 g [1] na den.

Obsah draslíku v potravinách[upravit | editovat zdroj]

Pacientovi v domácím léčení usnadní život znalost základních potravin, které obsahují vysoké množství draslíku. Draslík se nachází především v potravinách rostlinného původu, v potravinách živočišného původu je jeho obsah téměř zanedbatelný.

Pro pacienta s CHRI je důležité, aby potraviny s vysokým obsahem draslíku (200-300 mg/100 g potraviny) zařazoval maximálně jednou denně. V případě, že se v jídelníčku objeví dvakrát za den, je zapotřebí zvolit vhodné technologické úpravy těchto potravin, které obsah draslíku sníží.

Např. mandarinky, meruňky a třešně mají daleko nižší obsah draslíku v zavařené kompotované podobě. Brambory, které se před vařením namáčí ve vodě, výrazně sníží obsah draslíku, bohužel ale i vitaminu C. Rajčata ve sterilované loupané podobě lze také zařadit do jídelníčku častěji než čerstvá rajčata se slupkou. Další druhy se středně vysokým obsahem draslíku jako je například mrkev, celer, kedlubna, zelí, květák, pór atd. je vhodné zařazovat v menších porcích a ideálně ve vařené podobě.

V následujících tabulkách jsou uvedeny skupiny potravin, které jsou z pohledu pacienta s CHRI nutričně významné.

Draslík v ovoci[upravit | editovat zdroj]

Obsah draslíku v ovoci
(Vztaženo na 100 g ovoce) Nízký obsah (< 100 mg) Střední obsah (100-200 mg) Vysoký obsah (200-300 mg) Velmi vysoký obsah (>300 mg)
jádrovité ovoce jablka, hrušky
bobulovité ovoce ostružiny, jahody, maliny, borůvky, rybíz, angrešt, šípky, bezinky hroznové víno
kompotované ovoce broskev, meruňka, švestky, třešně, angrešt
peckoviny nektarinka, švestky, mirabely, třešně, višně
exotické ovoce grapefruit, liči, citron, mango granátové jablko, pomeranč, mandarinky kaki, banány, marakuja, modré hrozny
sušené ovoce meruňky, banány, datle, švestky, rozinky

Draslík v zelenině[upravit | editovat zdroj]

Obsah draslíku v zelenině
(Vztaženo na 100 g zeleniny) Nízký obsah (< 100 mg) Střední obsah (100-200 mg) Vysoký obsah (200-300 mg) Velmi vysoký obsah (>300 mg)
cibulová zelenina cibule česnek
plodová zelenina sterilovaná okurka meloun vodní, okurka, nakládaná zelenina rajče, paprika, lilek, meloun cukrový, tykev, kukuřice sladká kukuřice
brukvovitá zelenina čínské zelí, pekingské zelí květák, zelí, kedlubna brokolice, kapusta, růžičková kapusta
listová zelenina polníček hlávkový salát, máta, kedlubna, rozmarýn, meduňka rukola, pažitka, bazalka řeřicha, špenát, kopr
řapíkatá zelenina fenykl chřest pórek řapíkatý, celer, artyčok

Draslík v ořeších a luštěninách[upravit | editovat zdroj]

Všechny luštěniny, ořechy i semínka jsou potraviny s velmi vysokým obsahem draslíku. V jídelníčku pacienta s CHRI by se měly vyskytovat spíše výjimečně. Luštěniny je vhodné den před konzumací louhovat ve vodě a následně uvařit v čisté vodě.

Draslík v obilovinách[upravit | editovat zdroj]

Obiloviny nejsou příliš významnými zdroji draslíku. Výjimku zde tvoří celozrnné pečivo, které by měli pacienti s chronickou renální insuficiencí zařazovat do jídelníčku pouze výjimečně. Pšeničné, žitné, kukuřičné i grahamové pečivo není z tohoto pohledu problematické.

Draslík v jiných potravinách[upravit | editovat zdroj]

Nedílnou součástí běžného jídelníčku bývají i sladkosti, koření a pochutiny.

Z tohoto pohledu je potřeba se vyhýbat kakau a výrobkům, které obsahují vysoký podíl kakaových bobů (čokoláda, čokoládové sušenky, oplatky s kakaovou polevou, čokoládové bonbony). Jídelníček pacientů s CHRI bývá někdy velmi omezující a pro zlepšení psychické pohody dovolujeme pacientovi konzumovat oblíbené pochutiny s vysokým podílem draslíku přímo během dialýzy, kdy se draslík z potravin okamžitě ztrácí v dialyzátu. I v takovém případě je potřeba se některým pochutinám vyhnout (vánočky, laskonky, marcipán nebo makronky).

Vhodnou volbou jsou například domácí pečené piškotové zákusky z bílé mouky a kompotovaným ovocem se středním obsahem draslíku, koblihy, šátečky, máslové sušenky, ovocné bonbony, želé a kyselé bonbony.

Koření je z pohledu obsahu draslíku velmi problematickou tématikou. Například čerstvá paprika obsahuje okolo 250 mg draslíku na 100 g potraviny, zatímco paprika sladká mletá obsahuje okolo 2344 mg. Pacient by měl být řádně edukován o nevhodnosti masových a zeleninových bujónu, sójových omáček, worcesterových omáček, barbecue omáček, kečupech a kořenících směsích (grilovací koření, vegeta apod.) Všechny uvedené druhy kořenících přípravků a pochutin obsahují nejen vysoké množství draslíku, ale i soli, která je též pro pacienta s CHRI nevhodná.

Ideálním kořením jsou čerstvé bylinky a natě (např: pepř, estragon, majoránka, muškátový oříšek, rozmarýn, oregáno, koriandr, pažitka).

  1. KOLEKTIV, Štěpán. Klinická dietologie. - vydání. Grada Publishing a.s., 2008. s. 381. ISBN 9788024722566.