Exorfin

Z WikiSkript

Exorfin je bílkovinný opioid, který se do těla dostává s potravou a vzniká v průběhu trávení. Nejvíce přispívá k tvorbě exorfinu v organismu trávení glutenu (glutenový exorfin) či kaseinu.

Tato látka opioidní povahy prostupuje přes hematoencefalickou bariéru do mozkové tkáně a ovlivňuje endogenní opioidní systém (využívaný např.v anesteziologii, u analgetik,...).

Vliv exorfinu na organismus[upravit | editovat zdroj]

Exorfin svým působením ovlivňuje především psychiku. U osob s genetickou predispozicí může zvýšené množství exorfinu v organismu vést k rozvoji některých psychických poruch, jako je schizofrenie.

Dalším psychickým onemocněním ovlivňovaným exorfinem je autismus. Je prokázáno, že díky nadměrné stimulaci opioidních receptorů CNS může dojít ke vzniku symptomů tohoto onemocnění.

Terapie[upravit | editovat zdroj]

Po nasazení bezlepkové diety s vynecháním potravin s obsahem mléčného cukru, kaseinu, se mohou alespoň některé symptomy schizofrenie i autismu zmírnit, či zcela vymizet.

V současné době se experimentuje s možnostmi snížit množství exorfinu i po požití složek potravy vedoucí k jeho tvorbě. Jedná se především o vyžití terapie, v rámci níž pacient přijímá vysoké dávky exorfin enzymů a peptidáz pro štěpení této látky.