Fórum:33. WikiVíkend/lokalita

Z WikiSkript
Hotel Zlatý Chlum (v pozadí hora Zlatý Chlum)

33. WikiVíkend se původně měl konat v České Vsi u Jeseníka (mapa).

Česká Ves[upravit | editovat zdroj]

Obec Česká Ves leží v Jeseníkách a sousedí s okresním městem Jeseník (výborná zmrzlina cestou na náměstí, neminout!). Svoje jméno získala podle českých horníků, kteří sem byli ve 14. stoleté pozváni k těžbě železné rudy a zlata. Jedná se o typickou liniovou vesnici, rozloženou podél toku říčky Bělé. Ve vsi je římskokatolický kostel, malé muzeum veteránů, vyhřívaný bazén a zážitkový ranč. Kousek za vsí jsou známé Jeskyně na Špičáku, vymodelované tajícím ledovcem. Z hotelu Zlatý Chlum (mapa), kde budeme bydlet, je výtečný výhled na stejnojmennou horu - Zlatý Chlum (891 m n.m.), pod níž obec leží. Na temeni Zlatého Chlumu jsou stále patrné pozůstatky středověké těžby zlata. Na vrcholu hory je kamenná rozhledna s báječným výhledem do okolí. Na jedné straně uvidíte Praděd, Šerák a další kopce Jeseníků, před sebou pak lázně Gräfenberk, proslavené vodoléčbou, a na druhé straně pak Biskupskou Kupu nad městem Zlaté Hory. Za dobrého počasí jsou ze Zlatého Chlumu vidět i Otmuchovská jezera daleko v Polsku. Kdo nechce šplhat až nahoru na Zlatý Chlum, v obavě, že by jej východ slunce zastihl v nějaké mezipoloze, může se rozhlédnout z Čertových Kamenů, což je přírodní skalní výchoz zhruba ve třetině trasy.

Doprava[upravit | editovat zdroj]

Údolí Jeseníků je od české kotliny odděleno pásmem Hrubého Jeseníku. Chcete-li se do horského údolí dostat, musíte využít jednoho z horských průsmyků - Ramzovského, nebo Červenohorského sedla. Při cestě vlakem pojedete přes stanici Ramzová, což je dodnes nejvýše položená rychlíková stanice v České republice. Nejlepší silniční trasa vede naopak přes Červenohorské sedlo, kde si lze dát ve stejnojmenné chatě v nadmořské výšce 1013 m výtečné borůvkové knedlíky.

Doporučený spoj z Prahy odjíždí v pátek 20.3. ve 13:23 z hlavního nádraží. Po přestupu v Zábřehu na Moravě je předpokládaný příjezd do Jeseníku je v 16:58. Z Jeseníku je to pak už jen pár kilometrů vlakem, autobusem nebo pěšky. Po domluvě zařídíme dopravu autem z Jeseníku do České Vsi.

Předpokládaný návrat je ve 13:01 vlakem z Jeseníku. Po přestupu v Zábřehu na Moravě je očekávaný příjezd do Prahy v 16:39.

Ubytování[upravit | editovat zdroj]

  • Ubytování je zajištěno v hotelu Zlatý Chlum.
  • Abychom za vás mohli uhradit náklady na ubytování, stravu a cestovné, je třeba mít podepsanou Smlouvu o cestovních výdajích. Proto se, prosím, přihlaste bez odkladu, abychom mohli vyřídit administrativu v předstihu. (díky za pochopení --Tesarova Jana.jpg Iannadecz)

Jídelníček[upravit | editovat zdroj]

Snídaně formou švédských stolů

Den Oběd Večeře
Pátek ------
Sobota
Neděle ------

Tato jídla s nepatrnými změnami se dají připravit i pro bezlepkovou dietu!!!

Tipy na výlety[upravit | editovat zdroj]

1) Čertovy kameny

Prvním tipem na výlet je skalní město nazývané Čertovy kameny. Z hotelu je lokalita dosažitelná pěšky (mapa), za mírného funění cestou do kopce. Vzdálenost 2,7 km, odhadovaný čas 1:16 hod. Je to dost kolmo na vrstevnice. Výstup na skály umožňují řetězy a žebříky. Slabší povahy si vezmou šátek přes oči, kvůli závrati. Pod skalami je horská chata prosalavená svou pohostinností vůči ulejvákům.

2) Jeseník a Priessnitzovy lázně

Pro případ špatného počasí je možné vyrazit na prohlídku města Jeseník a přilehlých lázní. Jeseník sám je malebné město s podhorskou historií. Není to tak dávno a jmenovalo se Frývaldov, moná spíš Freiwaldau, - tedy místo zbavené lesa. Jeseník i přilehlé vesnice byly založeny plánovitou kolonizací vratislavských biskupů, kteří toto území získali roku 1199. Zdejší hrad - vodní tvrz střežila důležitou cestu mezi Moravou a Slezskem. Dnes je zde vlastivědné muzeum zdejšího kraje. K pamětihodnostem, které se nesmí minout, patří zdejší do ulice otevřená prodejna zmrzliny, kousek od náměstí a vyhlášená Tosca Pizzerie Restaurant rovněž kousek od náměstí, ale na opačnou stranu.

Nad městem stojí lázně a první vodoléčebný ústav na světě, který zde založil zdejší rodák Vinzenz Priessnitz. Prosazoval například léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou. Položil tak základy hydroterapie. Je mu rovněž připisován léčenbý zábal nazývaný Priessnitzův obklad. Okolo jednotlivých pramenů vede naučná stezka. Návštěvníci lázní si musí jako suvenýr koupit zdejší lázeňské oplatky a bylinný likér Praděd.

3) Jeskyně na Špičáku

V pěší dostupnosti od hotelu Zlatý chlum jsou rovněž jeskyně Na Špičáku.

4) Rozhledna na Zlatém Chlumu

Rohledna stojí za to, zejména kvůli úžasnému výhledu do okolí. Od hotelu je to 3,8 km, ale nenechte se mýlit, je to "krpál", takže odhadovaný čas 1:55 h, platí jen pro původně mladé, zdravé a krásné jedince.

5) Vrcholové rašeliniště Rejvíz s Velkým mechovým jezírkem.
6) Rozhledna na Pradědu
7) Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

Odkazy[upravit | editovat zdroj]