Fórum:33. WikiVíkend/Program

Z WikiSkript
Čas Adresa Program
Sobota 2.5. v 18:00 https://8x8.vc/wikiskripta Program není stanoven, jedná se o neoficiální setkání a případné shrnutí aktualit. Předběžné odhady hovoří následovně:

Asi polovina redakce si všimne e-mailu s pozváním,
z nichž polovina e-mail otevře,
z nichž polovina e-mail dočte,
z nichž polovina se rozhodne přijít,
z nichž polovina si to nerozmyslí,
z nichž polovina zapomene,
a zbývající členové redakce, resp. člen redakce se zúčastní zcela sám, a bude mít 100 % hlasovacích práv. Odborníci varují před dramatickým dopadem takové situace. (Proto se asi aspoň 1 další člen aspoň zastaví odhlasovat, že JK rozhodně nemá všechna práva světa :D)

V případě nouze se přistoupí k evergreen tématům:

 • WS v angličtině - proč se to řešilo a nedořešilo? Nebo se to mělo vyřešit a nevyřešilo? Proč se k tomu nikdo neměl? Chceme to? Proč? Proč ne? Na tyto a další otázky bude odpovídat CeSt
 • Technická stránka - K čemu údajně slouží OTRS? Skutečně to existuje? Jak jsme na tom s implementací navrhovaných utilit? Můžeme očekávat alt kódy pro speciální znaky, případně "thumbnail" bez zakládání nové stránky? Zmiňoval jsem vůbec druhou možnost? Jaké nástroje nepoužíváme, protože o nich nevíme? A jak můžeme vědět, že o nich nevíme? Dá se pojem "rekurze" vysvětlit pomocí definice kruhem? Na podobně zákeřné otázky bude odpovídat Slepi, případně Josmart (na to by se ideálně měl zúčastnit U:VRejlek, U:David.Mirth předem hlásí, že na takové dotazy nebude odpovídat)
 • Nápověda - připomeňme si, k čemu má sloužit. Plní ten účel, nebo je příliš komplikovaná pro technicky méně zdatné? Panelová diskuze - přítomní členové redakce
 • Proč se má konat 34. wikivíkend na Vítkovsku? Jak jsme na tom s wikisůvou? K čemu sloužila původně roztleskávačka? Monolog, mluvit bude Johannes. A co na to Jan Tleskač?
Čtvtek 16.4. v 17:00 https://8x8.vc/wikiskripta pokud jsme tam nebyli, tak jste nás měli hledat na https://meet.lf1.cuni.cz/Wikiskripta kam jsme se ale stejně nepřesunuli. Nebylo upřesněno, jak Johannes slíbil, ale něco se dělo. Podle zápisu jsme se stále nedozvěděli, jak hacknout elektrárnu, ale nějaký úřad varoval před terminátory, takže buďte obezřetní při otevírání e-mailu nebo něco takového.
 • Slepi naprogramoval naprosto neprůstřelný algoritmus pro náhodné on-line losování otázek při distančním zkoušení, explicitně popřel, že by měl systém jakoukoliv úmyslně implementovanou slabinu či zadní vrátka - to mohu potvrdit, sám jsem je viděl. Nic takového tam není.
 • Meet zlobí, na 1. LF se seká při 9 účastnících, na PřF UK jej používají i při výuce šedesáti studentů. Vadí to všem medikům, zatímco přírodovědci jsou toho názoru, že google je schopen se sám učit, a pozná, které materiály jsou pro něj relevantní a kvalitní. Bylo navrženo kontaktovat paní doc. Martínkovou z PřF UK, která to minule rozjela ve velkém (bylo tam přes 60 studentů). V poznámkách je to trestuhodně opomenuto, přírodovědci po svolání rady starších prohlásili, že to považují za útok na suverenitu jejich fakulty a o letním semestru budou na protest blokovat ty schody z Albertova k Matfyzu, aby medici museli po tom děsu směrem k Apolináři. Aspoň si prý v praxi vyzkouší zátěžový test.
 • Odezva wikiskript - Josmart se nechal slyšet, že byl odstraněn problém se serverem, Cache, databází a spousta dalších věcí, nicméně rigorózní důkaz chybí. Nikdo se to však neodvážil zpochybňovat, takže to bylo implicitně shledáno coby pravdivé tvrzení.
 • Wikidata: Tomino měl na starost fotky léků - postup je jednoduchý, nahrávejme na google disc na účet WS Shared. Fotky léků pak asi Zef opraví a nahraje do wikidat.
 • PR: Velmi letmo jsme nakousli problém rozšiřování redakce i o studenty FaF, PřF a podobných. Shodli jsme se na tom, že realizace bude trvat roky. Slepi navrhuje motivovat takové studenty finančním obnosem (který nakonec nedostanou), Johannes ranami bičem (které skutečně dostanou). Tomino chválí Slepiho nápad, přestože je na hranici dobrých mravů (lhát se nemá).
 • OTRS: Byla připomenuta hypotéza o jeho existenci. Část redakce je skeptická.
 • Adobe Presenter: Při rozvážné disputaci nad smyslem tohoto vynálezu se velmi opatrně a distingovaně došlo ke konsenzu, že se jedná o věc nikoliv potřebnou, pročež budeme důrazně nabádat ostatní, by zanechali hříšných myšlenek na toto dílo ďáblovo, a používali Powerpoint, protože studenti si prezentace často tisknou, a je jim fuk, jaký plugin v tom je.
Sobota 11.4. v 17.00 https://8x8.vc/wikiskripta
 • Články ve slovenštině
 • Portály
 • IT bezpečnost pro starší a pokročilé; aneb jak hacknout elektrárnu (Slepi)
 • Potíže růstu - zpráva o snaze zrychlit odezvu WikiSkript (JosMart)
 • Crash Course OTRS (Daniels + kdokoliv zkušenější)
 • Vychytávky a "fíčury", které nepoužíváme, ale měli bychom + věci, které by se mohly hodit: rozbalovací tabulky - např. navboxy, tabulky, či obrázky (ideálně Slepi nebo admin, který je ve funkci od 31. wikivíkendu, či déle :-)
 • Vkládání videí z MedicalMedia
 • Možná WikiData (celkový progres neokomentuje Zef, protože tam nebude; proces vzniku fotek léků okomentuje Tomino, protože tam bude)
 • Práce se zkratkami, tabulkami a obrázky v článcích - vysvětlování a odkazy v textu (všeobecná diskuze, bude-li zájem, moderuje Tomino)
 • (Ne)možnost vzniku knihovny magistraliter receptur na WS (pouze bude-li čas, síla a chuť - letmé představení sci-fi vize, která má k realizaci asi podobně daleko, jako pilotovaný let k Jupiteru, Tomino a možná trochu A. C. Clarke)
 • WikiLectures - potenciální resuscitace
 • Nahrávání zvuku do prezentací tak, aby šly bez problémů převést do Connectu. Zatím to jde jenom s problémy.
Úterý 7.4. v 17.00 https://8x8.vc/wikiskripta

Johannes:
    ● Features a redakční nástroje které nepoužíváme a měli bychom + nástroje, které nemáme k dispozici a mohly by se hodit. Jsou pro něco nutné plug-iny? Lze zobrazit při namíření na speciální znaky pod editačním oknem jejich ALT kód (např. v bublině - minule diskutováno)?
    ● Rozbalovací tabulka (folding menu) - např. vícestupňová u MKN-10, kterou by bylo možno vnořit do textu a po rozkliknutí by se rozbalila.
Příklad: Chci ukázat kódové označení pro diagnózu odvykacího stavu u alkoholu. Po rozkliknutí celé tabulky jako např. ZDE by bylo možné rozbalit subkategorii, a ještě jednu podúroveň, ve výsledku by to tedy vypadalo TAKTO. Poslední úroveň už by pouze odkazovala na článek (nebo v případě hesla zobrazila definici nebo význam nějakého termínu).
    ● Bylo by možné výše zmíněným způsobem vyřešit např. navboxy a další média, která jsou rozsáhlejší? Třeba obrázky, které by běžným způsobem článek opticky příliš protáhly, ale takto by byly sbaleny a byl by k dispozici jen popis, a po rozkliknutí by se obrázek zobrazil celý?
    ● Formátování textu - Cave, poznámky, další šablony (chybí šablona poznámka pod editačním polem), typografická udělátka.
    ● Panelová diskuze: Tvrdé mezery a kde je použít aneb mezery před nadpisy, za nadpisy a k čemu slouží středník.
    ● Nové navboxy a infoboxy? Navboxy např. OPL, Intoxikace; Infoboxy pro chemickou sloučeninu?
    ● Wikisůva :-)
    ● Wikimail pro členy redakce?

Pondělí 30.3. v 17.00 https://el.lf1.cuni.cz/setkani-se-studenty/ Adobe Connect Meeting

Návod na připojení účastníků z PC a notebooku:

1. Webovou konferenci doporučujeme spouštět v aplikaci Adobe Connect

    Aplikaci pro Váš operační systém si stáhněte a nainstalujte

    ● Windows: http://www.adobe.com/go/Connectsetup

    ● Mac: http://www.adobe.com/go/ConnectSetupMac

2. Spusťte aplikaci Adobe Connect.

3. Na úvodní obrazovce: Welcome to Adobe Connect, do pole “ Enter the Adobe

    Connect meeting URL ” vložte adresu konference (

https://el.lf1.cuni.cz/kolegium-dekana/ [1] )

    a klikněte na tlačítko “ Continue ”.

4. Na další obrazovce klikněte na volbu “ Vstup pro hosty ”, napište do pole ” Jméno ” a klikněte na tlačítko: “ Vstoupit do konference ”.

5. Při tomto způsobu připojení je třeba, aby správce konference povolil kameru a mikrofon

    (objeví se Vám ikonky na horní liště), aby šly vyzkoušet.

Pátek 27.3. v 15 hodin https://8x8.vc/wikiskripta CeSt, Mvejr, externí dobrovolníci + další zájemci
Videokonference v Jitsi/8x8. Ozvučení prezentace.
Čtvrtek 26.3. v 18.00 https://8x8.vc/wikiskripta Přidání hlasového komentáře do Powerpointu (Mvejr, Anež&Han, Ivana.Padarova, JanKozinski). Všichni zájemci vítáni.
Čtvrtek 26.3. v 17.00 https://8x8.vc/wikiskripta Zveřejnění ozvučené prezentace pomocí Adobe Connect (Mvejr, Daniels). Všichni zájemci vítáni.
Středa 25.3. v 17.00 zde
Úterý 24. 3. ve 13.00 záznam bude dostupný zde Otázky a odpovědi k MS Teams
kdykoliv https://stream.cuni.cz/cs/Detail/3389 instrutážní video k Microsoft Teams
Neděle 22. 3. v 17.00 https://hangouts.google.com/call/q2SCa8p89yt0eD4r53paAEEI
Sobota 21. 3. v 17.00 https://8x8.vc/wikiskripta