WikiSkripta:Pokyny pro redaktory/Doporučené nastavení

Z WikiSkript

Úvod[editovat zdroj]

Na této stránce naleznete rady a doporučení, jak co nejlépe vyplnit nastavení. Uvedené rady platí hlavně pro redaktory a správce, neboť jim umožňují lépe se orientovat ve WikiSkriptech a čile reagovat na změny článků.

Záložka Údaje o uživateli[editovat zdroj]

Jméno a podpis[editovat zdroj]

Na záložce Údaje o uživateli vyplňte do políčka Vaše skutečné jméno své celé jméno a příjmení. Pokud chcete vystupovat pouze pod přihlašovacím jménem, nechejte tuto položku zcela nevyplněnou.

Do políčka Podpis vložte kód pro "očumáčkovaný" podpis redaktora podle vzoru

[[Soubor:Martin Vejražka.jpg | 30px | link=Uživatel:Mvejr]] [[Uživatel:Mvejr|MUDr. Martin Vejražka, PhD.]] -- [[WikiSkripta:Organizace|redakce WikiSkript]]

a zaškrtněte Používat v podpisu wikitext (bez automatického odkazu).

E-mail[editovat zdroj]

E-mail je důležitý komunikační prostředek používaný ve WikiSkriptech. Můžete si nechat zasílat zprávy o změnách vašich sledovaných stránek, o změně vašich uživatelských stránek či zprávy od ostatních uživatelů (aniž by tito zjistili vaši adresu).

Jak si správně nastavit zasílání e-mailů?[editovat zdroj]

Ihned na záložce Údaje o uživateli v nastavení uživatele byste měli zadat svou e-mailovou adresu. Na uvedenou adresu vám poté přijde potvrzovací zpráva s odkazem, na který je nutno kliknout pro ověření. (Více se dozvíte v tématu Ověření e-mailové adresy.)

Dole na záložce máte několik možností, jaké e-maily si necháte posílat. Doporučujeme si nastavit následující tři možnosti:

  • Poslat e-mail při změně sledované stránky
  • Poslat e-mail při změně mé diskusní stránky
  • Povolit e-mail od ostatních uživatelů
Nastavení e-mailu.png

Záložka Vzhled[editovat zdroj]

Doporučená nastavení v záložce vzhled by se vám mohla zdát úsměvná, nicméně zde důrazně doporučujeme věnovat pozornest sekci Rozšířená nastavení a zapnout si volbu Zobrazit skryté kategorie.

Záložka Editace[editovat zdroj]

Tato záložka ve vašem nastavení vám umožní usnadnit si editace. Vzhledem k tomu, že redaktor by měl jít příkladem, je vhodné si zaškrtnout možnost „Upozornit, když nevyplním shrnutí editace“.

Nastavení editací.png

Záložka Poslední změny[editovat zdroj]

Při několika desítkách editací každý den je pro redaktora obtížné udržet si přehled o provedených změnách. Proto vám nastavení na této záložce pomůže zkrátit a zestručnit výpis posledních změn tak, abyste se v něm bez problémů orientovali.

Nastavení posleních změn.png

Záložka Sledované články[editovat zdroj]

Ne všichni uživatelé chápou správně účel WikiSkript a někteří začínající editoři mohou mít problém s editací textu a ukládáním stránek. Je důležité zachytit všechny nechtěné editace co nejdříve – a k tomu slouží seznam sledovaných stránek. Pakliže založíte či editujete článek, je vhodné ho zároveň přidat na váš seznam sledovaných stránek. Pak se vám sledované stránky zobrazí tučně v seznamu posledních změn a v případě správného nastavení vám o každé editaci vašeho článku přijde upozorňovací e-mail. Stane-li se nehoda a váš článek někdo omylem upraví špatně nebo bude článek dokonce napaden vandalem, můžete včas zareagovat a editaci vrátit zpět.

Nastavení sledovaných článků.png

Záložka udělátka[editovat zdroj]

Začnete-li se jako redaktor zabývat pokročilejšími úpravami, mohou se vám hodit v editačním okně některá tlačítka, které běžný uživatel nevyužije.

Jedná se především o nástroj na zápis citací, který výrazně usnadňuje zapsání použité literatury ve správném tvaru. Tlačítko Seznam literatury vkládá automaticky patičku stránky, pomocí tlačítka redakce snadno vložíte redakční šablonu. Podrobný popis všech udělátek najdete v nápovědě.

Následující obrázek ukazuje doporučené nastavení vhodné pro většinu redaktorů:

Nastavení udělátek.JPG

Takto pak bude vypadat editační lišta ve vašem okně:

Pokročilá tlačítka s popisky.png