Fórum:PowerPoint - ozvučená prezentace

From WikiSkripta

Ozvučená PowerPointová prezentace[edit | edit source]

Ms powerpoint ikona.png

PowerPointové prezentace s nahraným komentářem umožňují zkombinovat text a mluvené slovo. Pro jejich tvorbu budete potřebovat jednu z novějších verzí PowerPointu (2016 nebo 365). Pokud takovou verzi nemáte, pak si ji jako zaměstnanec či student 1. LF UK můžete stáhnout zde: https://www.office.com/

PowerPoint - přidání hlasového komentáře[edit | edit source]

Ms powerpoint ikona.png

Je vhodné mít k dispozici externí mikrofon, např. ve webkameře. Lze sice nahrávat zvuk přímo do notebooku, ale kvalita zvuku nemusí splnit Vaše očekávání. Další možností je zaznamenání zvuku do mobilního telefonu, nebo jiného záznamového zařízení. Takto nahrané komentáře můžete posléze přidat k jednotlivým snímkům prezentace.

 1. Vytvoříte si prezentaci tak, jak jste zvyklí.
 2. Ověřte si (např pomocí sekvence příkazů "Soubor", "Uložit jako", "Tento počítač"), že se prezentace ukládá ve formátu PPTX (nikoli v režimu kompatibility).
 3. Najedete na snímek, který chcete okomentovat.
 4. Nahoře na kartě kliknete na „Vložit“ a následně na ikonu reproduktoru Repro.png s názvem „Multimédia“ (v pásu ikon zcela vpravo).
 5. Objeví se roletka se třemi možnostmi: "Video", "Zvuk", "Nahrávka obrazovky". Pokud chcete přidat komentář vyberete z možností "Zvuk" Repro.png (ikona reproduktoru).
 6. Vyberete jednu z nabízených možností "Zvuk z mého počítače", nebo "nahrát zvuk".
 7. Než začnete komentář nahrávat, objeví se vám kolonka, kde si můžete konkrétní komentář ke snímku pojmenovat.
 8. Pak již jen stačí kliknout na ikonu s červeným kolečkem nahrávání Nahravani.png a namluvit komentář.
 9. Když domluvíte, klikněte na „Uložit“ (nebo „Ok“) a komentář se vám jako ikona reproduktoru Repro.png automaticky objeví na zvoleném snímku. Zvuk se nahrává jen ke snímku. Při přechodu mezi snímky se nahrávání komentáře samo ukončí.
 10. Přehrát jej můžete ručně kliknutím na ikonu „Play“ Play2.png, nebo můžete nastavit automatické přehrávání, které se spustí, jakmile student otevře tento snímek prezentace. To nastavíte pomocí kliknutí pravého tlačítka myši na ikonu "Play" Play2.png, zvolíte „Zvukový efekt“ a „Přehrát v pozadí“. Na jeden snímek prezentace můžete vložit i několik různých komentářů.

Další návody k tématu ozvučení PowerPointových prezentací[edit | edit source]

PowerPoint - přidání pohledu na přednášejícího a zvýrazňování textu v průběhu prezentace[edit | edit source]

Ms powerpoint ikona.png

Pokud byste rádi prezentaci obohatili o další "přednáškové" prvky, můžete využít některé nové nástroje. V nových verzích PowerPointu lze zaznamenat i obraz z kamery (pohled na přednášejícího) a některé efekty. K dispozici je „laserové ukazovátko“, „zvýrazňovač“ a je možné kreslit do obrazu. Výhodou je, že se nejedná o statické komentování snímků, nýbrž můžete během výkladu žákovi postupně ukazovat a zvýrazňovat, kde přesně v textu prezentace zrovna jste. Navíc si můžete zapnout i funkci videa v obraze a student Vás během výkladu může vidět ve vloženém okně. Umožníte tak alespoň částečný přenos neverbální komunikace, která je v komunikaci při výuce velmi důležitá.

 1. Najedete na snímek prezentace, který chcete okomentovat.
 2. Kliknete na kartu "Prezentace" a následně na ikonu obrazovky s červeným kolečkem Nahravani.png "Nahrát prezentaci / Zaznamenat prezentaci" a "začít nahrávat od aktuálního snímku".
 3. Otevře se nový náhled ukazující jak bude vypadat nahraná prezentace. Nejprve si zde nastavíte, co budete potřebovat: Pokud chcete nahrávat komentář, zapněte si kliknutím na ikonu vpravo dole "mikrofon". Pokud chcete zároveň nahrávat okno s přednášejícím, zapněte si kliknutím vpravo dole "kameru". V tom případě se ve vloženém okně vpravo dole objeví náhled z kamery. Dále si vlevo dole vyberte "tužku" nebo "zvýrazňovač", kterými budete svůj přednes doprovázet. Během přednesu můžete i již zvýrazněné jedním kliknutím vymazat pomocí "gumy". Nakreslit myší pomocí "tužky" něco úhledného je mimo lidské možnosti, proto doporučujeme přepnout si ukazatel do režimu "laserové ukazovátko". Pro aktivaci ukazovátka kliknete při nahrávání pravým tlačítkem myši a v položce menu "Možnosti ukazatele" vyberete "Laserové ukazovátko".
 4. Nyní jste připraveni svou prezentaci začít. Klikněte proto na ikonu s červeným kolečkem Nahravani.png "Začít nahrávat" vlevo nahoře a připravte se. Na obrazovce se vám odpočítá 3, 2, 1 a můžete začít komentovat a zvýrazňovat text na snímku. Až vše dořeknete, kliknete na čtvereček "Ukončit nahrávání" a nahrávka se vám tím uloží ke snímku. Můžete se na ni ihned podívat ještě v náhledu zobáčkem "Spustit nahrávku", nebo můžete pokračovat s nahráváním na dalším snímku. To provedete v náhledu kliknutím na "šipku" úplně vpravo nebo vlevo podle toho, jestli chcete komentovat snímek následující nebo předchozí. Pokud chcete využívat laserové ukazovátko, musíte ho aktivovat na každém snímku.
 5. Z náhledu můžete vyskočit tlačítkem "Esc" na klávesnici. Nakonec nezapomeňte vše v PowerPointu uložit, abyste nepřišli o svou práci. Soubor můžete uložit jako klasickou prezentaci (.pptx), jak jste zvyklí nebo jako video (.wmf).

PowerPoint - zveřejnění prezentace[edit | edit source]

Ms powerpoint ikona.png
 • Prezentaci buď uložíte normálně jako powerpointový soubor .pptx a můžete ji studentům sdílet vložením do MS Teams, nebo do Moodle.

Další návody na natáčení přednášek[edit | edit source]