Fórum:Seminář o autorském právu 2016/Cvičení

Z WikiSkript

Cvičení 1[upravit | editovat zdroj]

Autor textu o utopení v soudním lékařství použil následující říkanku:

Holka modrooká, nesedávej u potoka,
holka modrooká, nesedávej tam.
V potoce se voda točí, podemele tvoje oči,
holka modrooká, nesedávej tam.

Může toto ve WS zůstat? Za jakých podmínek?

Cvičení 2[upravit | editovat zdroj]

Je možné použít ve WS první obrázek z tohoto odkazu? Za jakých podmínek?

odkaz 2

Cvičení 3[upravit | editovat zdroj]

Je možné použít ve WikiSkriptech obrázek ze stránky odkaz 3? Za jakých podmínek?

Cvičení 4[upravit | editovat zdroj]

Jak byste postupovali při kontrole tohoto článku a jeho autorskoprávní nezávadnosti?

Trávení

Cvčení 5[upravit | editovat zdroj]

Můžeme ve WS použít toto jako ilustrační obrázek? Za jakých podmínek? odkaz 5

Cvičení 6[upravit | editovat zdroj]

Jsou v pořádku následující obrázky?

Soubor:EMG_Alien.jpg

Soubor:Polychromerytroblast.jpg

Cvičení 7[upravit | editovat zdroj]

Uživatelka Fanuška vložila do WikiSkript článek, který porušuje autorská práva. Při kontrole jejích dalších příspěvků zjišťujete, že v posledních dvou dnech vložila již osmnáct podobně problematických článků. Všechny obsahují velké množství vět a celých odstavců zkopírovaných z internetových učebnic lékařských fakult. Texty působí nesourodě, jednotlivé části jsou „slepené“ bez jasné jednotící myšlenky a jsou psané různými styly.

Na první dva příspěvky Fanušky již reagoval administrátor Learza. Označil je jako copyvio a na diskusní stránku Fanušky napsal odpovídající upozornění s návodem k řešení.

Uživatelka Fanuška v diskusi odpovídá:

„Prosím, nemažte moje články. Som v časovom prese, príspevky do WikiSkrípt mám urobiť ako súčasť mojej seminárnej práce, ktorú mám odovzdať už v piatok. Prostredie WikiSkrípt je pre mňa nové a s mnohými vecami si neviem rady. Hneď ako dostanem zápočet, svoje príspevky zmažem sama.“

Jak budete situaci řešit?

Cvičení 8[upravit | editovat zdroj]

Zkontrolujte stránku Popis EKG ve WikiSkriptech. Obsahuje EKG desatero formulované stejně jako ho formulovala p. Borská ve své knize EKG desatero (dostupné zde) Co s tím?

Cvičení 9[upravit | editovat zdroj]

Pro stránku Procvičování:EKG (1. LF UK) se nám podařilo získat p. profesora Kittnara, který věnoval WikiSkriptům několik obrázků EKG ze své sbírky i s popisy. Jak je nejvhodnější takové obrázky vložit a můžeme to vůbec udělat? Můžeme použít jeho popisy přesně formulované, jak je napsal on? Rád bych vložil do poznávačky i svoje vlastní EKG, jak to mám udělat a je to vůbec možné?

Cvičení 10[upravit | editovat zdroj]

V OTRS je zpráva:

„Vážená reakce WikiSkript,

v příloze Vám zasílám kapitolu o fyziologii ohýbání malíčku. Napsal jsem ji před čtyřmi lety do skript, jež jsme tehdy vydávali. Protože skripta jsou rozebraná a rád bych, aby kapitola zůstala studentům dostupná, chtěl bych Vás poprosit o publikování ve WikiSkriptech. Jde o kapitolu, která v ostatních učebnicích prakticky není pojednaná. Problematikou se zabývám celý svůj pětačtyřicetiletý profesní život, což je, doufám, dostatečnou zárukou kvality textu. Jelikož otázka k tomuto tématu je jedna z nejobávanějších u zkoušky, věřím, že bude zveřejnění ve WikiSkriptech pro studenty přínosem. V kapitole jsem zúročil léta přednášení na toto téma, takže z celé rozsáhlé problematiky jsou vybrána jen nejvýznamnější fakta a celý text nemá ani 60 stran.

Se srdečným pozdravem
Prof. MUDr. Aleš Snaživý, DrSc.
Fyziologický ústav LF Pelhřimov“

Jak budete reagovat?

Cvičení 11[upravit | editovat zdroj]

Na praktických cvičeních z mikrobiologie jste s kolegy ze své studijní skupiny pořídili fotografie plotny s bakterií Staphylomonas fabulosa a mikrofotografie nátěru této bakterie barveného podle Grama, který jste sami zhotovili. Můžete získané obrázky publikovat ve WikiSkriptech? Za jakých podmínek? Jaké údaje o autorství a licenci uvedete?

Cvičení 12[upravit | editovat zdroj]

Rádi byste uvedli vzpomínku z knihy Tomáše Šebka, kterou máte doma, ve článku o zraněních lebky, tak jak je uvedená na následující stránce. Lze to? Za jakých podmínek? Je třeba text přeformulovat?