Fetální Dopplerometrie

Z WikiSkript

Fetálny doppler.

Fetálny doppler vyvinul Dr. Edward H. Hon v roku 1958. Fetálny doppler je ručný ultrazvukový snímač používaný na zaznamenávanie srdečného tepu plodu pri prenatálnej starostlivosti. Využíva Dopplerov efekt k poskytnutiu zvukovej simulácie srdečného tepu. Niektoré modely dokážu zobraziť srdečný rytmus v úderoch za minútu (bpm – beats per minute).

Fyzikálny princíp a použitie[upravit | editovat zdroj]

Fetálný doppler pozostáva z dvoch častí:

  1. ručná sonda obsahujúca jeden alebo viac ultrazvukových prevádzačov alebo prevádzačové pole pre tvorbu a detekciu ultrazvukových vĺn;
  2. elektronická základná jednotka schopná prevodu elektrických signálov zo sondy na počuteľnú odozvu, ktorú je schopné vnímať ľudské ucho.

V praxi sa ručná sonda priloží k bruchu tehotnej ženy s prevádzačovým koncom sondy smerujúcim smerom k miestu, kde sa domnievame, že by sa mohol nachádzať plod. Sonda sa aktivuje a následne je vyslaný ultrazvukový signál cez brušnú stenu. Časť tejto vlny je odrazená späť do sondy. Ak je prítomný plod, pohyby jeho srdca a pohyb krvi cez srdcové predsiene a komory sa prejaví vo frekvenčnom posuve ("dopplerovskom posuve") vĺn odrazených z danej oblasti. Veľkosť a znamienko (smer) dopplerovského posuvu sa mení s okamžitou rýchlosťou steny odrážajúcej zvukové vlny. Pokiaľ je teda touto stenou stena srdca plodu, dopplerovský posun odráža pohyb srdcových predsiení a komôr. Dopplerov posuv sa v základnej jednotke prevádza na počuteľný signál. Základná jednotka môže tiež sprostredkovať visuálny obraz (napríklad digitálne zobrazenie) srdcových oziev plodu.

V súčasnej dobe sa nepoužíva kontinuálne, ale pulzové vyžarovanie ultrazvukových vĺn, ktoré je šetrnejšie ako k matke, tak k plodu. Obvykle sa na monitorovanie plodu používajú frekvencie 1 MHz, 1,5 MHz, 2 MHz a 2,5 MHz. Zvyčajne je fetálny doppler schopný spoľahlivo detekovať tlkot srdca plodu približne od dvanásteho týždňa tehotenstva. Je to spôsobené nízkou hladinou ultrazvukových vĺn odrážaných od srdca plodu v prvom trimestri a ďalej tiež veľkou mierou tlmenia vĺn brušnou stenou matky. Napriek tomu je možné aj v tomto období (cca od 9. týždňa) fetálny doppler použiť so sondou vyžarujúcou pulzy o frekvencii 3 MHz.

Srdečný rytmus plodu[upravit | editovat zdroj]

Srdečný rytmus plodu začína 5. týždeň a zvyšuje sa o 3,3 bpm za deň počas ďalších mesiacov. Srdce plodu začína biť v rovnakom rytme ako srdce matky čo je väčšinou 80–85 bpm. Počas deviateho týždňa srdečný rytmus vzrastie až na 155–195 bpm v tomto bode začne srdečný rytmus plodu klesať a obvykle sa v 12. týždni ustáli na 120–160 bpm.[1]

Ukážka vyšetrenia 16týždňového plodu fetálnym dopplerom:

Využitie[upravit | editovat zdroj]

Pôvodne bol fetálny doppler vyvinutý pre profesionálnu starostlivosť avšak tento prístroj sa v dnešnej dobe stáva veľmi populárnym aj v rámci domácnosti a na trhu je možné nájsť tento prístroj rôznych značiek a v rôznej cenovej relácii. Existujú rôzne druhy fetálnych dopplerov pre domáce použitie aj pre použitie v nemocnici, pričom v jednotlivých typoch sa vyskytujú drobné odchýlky. Sondy môžu byť vodeodolné alebo nie. Vodeodolné sondy sa používajú pri pôrodoch do vody. Avšak domáce použitie fetálneho dopplera nie je veľmi odporúčané, práve kvôli možnosti poškodenia vyvíjajúceho sa plodu. Fetálny doppler taktiež vyžaduje profesionálne skúsenosti na rozoznanie srdečného rytmu plodu od ostatných zvukov, pretože rôzne pohyby v tele ženy (kopanie plodu, pohyby čriev, tok krvi v artériách) sú taktiež vyhodnotené a musia byť odlíšené od zvukov srdečného rytmu plodu.[2]

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. FetalSure. Fetal Heart and Heartbeat Facts. Available at http://www.fetalsure.com/fetal-heart.html. Retrieved 9 August 2010.
  2. Is it safe to use a fetal Doppler to listen to my baby's heartbeat at home? Aviable at http://www.babycenter.com/404_is-it-safe-to-use-a-fetal-doppler-to-listen-to-my-babys-hear_10349809.bc Retrieved 31 March 2013.

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]