Karotido-kavernózní píštěl

Z WikiSkript



Karotido-kavernózní píštěl
Carotid-Cavernous Sinus Fistula
Uložení a.carotis interna v sinus cavernosus
Uložení a.carotis interna v sinus cavernosus
Klinický obraz šelest (nad spánkem nebo nad okem), pulzující exoftalmus, chemóza spojivky, rozšířené žíly na oku a v okolí, poruchy zraku.
Léčba Matasův test, endovaskulární výkon
Klasifikace a odkazy
MeSH ID D020216
Medscape 1217766

Karotidokavernózní píštěl je patologická komunikace mezi arteria carotis interna a sinus cavernosus. Může vzniknout spontánně, na podkladě ruptury kavernózního aneuryzmatu nebo postraumaticky. V důsledku této komunikace část krve primárně směřující do a. carotis interna proudí do kavernózního sinu a žil očnice (steal fenomén).

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Defekt se projevuje šelestem (nad spánkem nebo nad okem), pulzujícím exoftalmem, chemózou spojivky, rozšířenými žílami na oku a v okolí, někdy i poruchy zraku.

Léčba[upravit | editovat zdroj]

K průkazu dostatečnosti průtoku se provádí tzv. Matasův test – komprese a. carotis na postižené straně při angiografickém vyšetření, přičemž zjišťujeme, zda se krev dostává do obou hemisfér (kolaterální řečiště). Při dobrém kolaterálním řečišti lze a. carotis internu podvázat. Dnes se však upřednostňuje endovaskulární výkon, kdy se do píštěle zavádí balónek a a. carotis int. se nechává průchodnou. Přímá operace kavernózního splavu je náročná, rutinně se neprovádí.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • ZEMAN, Miroslav, et al. Speciální chirurgie. 2. vydání. Praha : Galén, 2004. 575 s. ISBN 80-7262-260-9.