Liposukce

Z WikiSkript

Heslo

Definice

Dr Vishal Kapoor Performing Liposuction Surgery 01.jpg
Fat removal using cannula during tumescent liposuction.jpg

Operační technika odstraňující nadbytečnou tukovou tkáň z depozit pod kůží. Rozrušená tuková tkáň se odsává pomocí kovové kanyly malého průměru, která je napojená hadicí na přístroj vyvíjející podtlak. Podkožní tuk je odsáván z drobných incizí opakovaným prostupem kanyly tkání, přičemž vznikají drobné tunely po odsátém tuku. Tyto tunely při správném provedení vytvářejí hustou síť, která ve svém výsledku způsobí plošné a rovnoměrné ztenčení podkožní tukové vrstvy.

Během následného procesu hojení se kůže nad ošetřenou oblastí smršťuje a dochází tak k požadované tvarové změně.

Účel

  • zlepšení tělesné kontury
  • změny tělesných proporcí
  • nejde o metodu léčby obezity ani způsob terapie celulitidy
  • může zlepšit tělesný vzhled a sebevědomí (Liposukce sama o sobě nezajistí, že budete automaticky vaším okolím vnímáni příznivěji. Taková změna je především důsledkem zvýšené sebedůvěry, vyplývající ze zlepšení vašeho vzhledu.)

Ačkoli metoda liposukce byla vyvinuta relativně nedávno, stala se brzy ve většině vyspělých zemí nejčastěji prováděnou kosmetickou operací. Popularita tohoto výkonu nadále roste a počty operovaných pacientů se každým rokem významně zvyšují.

Důvodem
  • relativně malá operační zátěž pro pacienta
  • především trvalý efekt procedury

Tukové buňky dospělého člověka se totiž dále nemnoží a pokud jsou jednou z vašeho těla odstraněny, nikdy již nenarostou zpět.

Přesto je nutno upozornit, že liposukce není náhražkou zdravých stravovacích návyků a dostatečné fyzické aktivity. Pokud po liposukci výrazně zvýšíte příjem kaloricky vydatné potravy, mohou zbylé tukové buňky podstatně zvětšit svůj objem a tuková vrstva se opět zvětší. Tento nárůst podkožního tuku je však generalizovaný, proporce dosažené liposukcí v zásadě zůstanou zachovány.

Výhody

  • Na těle prakticky nezanechává viditelné známky provedené operace. Výsledné jizvičky jsou totiž velmi drobné a nepočetné.
  • V závislosti na rozsahu výkonu může být liposukce prováděna jak v místní, tak v celkové anestézii, menší zákroky lze provádět ambulantně, rozsáhlejší výkony vyžadují hospitalizaci.
  • Všeobecně považována za bezpečnou metodu, výskyt závažných komplikací je víceméně raritní. Pokud přesto k takové příhodě dojde, je prakticky vždy spojena s neuváženě rozsáhlým výkonem či nedostatečným pooperačním zajištěním.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Zdroj

  • JANEČEK, Vladimír: Liposukce.