Národní zdravotnický informační portál
Národní zdravotnický informační portál (NZIP) je určený laické veřejnosti. Jeho úkolem je podávat a odkazovat ověřené a garantované informace z oblasti zdravotnictví a medicíny. Cílem je mimo jiné bojovat proti nepravdivým a nepřesným informacím, které je možné na webu najít, a v konečném důsledku tak zvyšovat zdravotní gramotnost obyvatel ČR. Portál byl spuštěn 23. července 2020.
Za správnost informací v článcích ručí vybraní odborníci na danou problematiku v ČR. Působí v českých organizacích přímo se zabývajících problematikou související se zdravotnictvím. Jde zejména o Českou lékařskou společnost Jana Evangelisty Purkyně, Státní zdravotní ústav, Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR.
Obsah NZIP[edit | edit source]
NZIP se dělí do několika hlavních tematických modulů. Kompletní seznam všech kategorií najdou čtenáři na stránce s mapou obsahu.
Mapa zdravotní péče[edit | edit source]
- Mapa místní dostupnosti zdravotní péče čerpá z údajů obsažených v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb (NRPZS). Tento registr poskytuje kompletní přehled o všech poskytovatelích zdravotních služeb v České republice, bez ohledu na jejich zřizovatele.
- Vyhledání poskytovatele v mapě zdravotní péče v rámci NZIP je z pohledu uživatele výrazně snazší než vyhledávání přímo v NRPZS. Mapa zdravotní péče a způsob jejího užití byly navrženy s ohledem na potřeby veřejnosti, zatímco NRPZS je určen spíše správním orgánům či přímo samotným poskytovatelům zdravotní péče.
Životní situace, Prevence a zdravý životní styl, Informace o nemocech[edit | edit source]
- V těchto sekcích najdou čtenáři nejen autorské články, ale i další doporučené zdroje, které vedou mimo NZIP a jsou dále již zaměřené na danou problematiku.
Doporučené weby[edit | edit source]
- Online informační servis obsahuje seznam webových portálů se zdravotnickou problematikou a s odborně garantovaným obsahem. Záměrem této sekce je vytvořit přehled spolehlivých informačních zdrojů, odkud může veřejnost čerpat důvěryhodné informace.
Rejstřík pojmů[edit | edit source]
- Rejstřík pojmů slouží ke krátkému a srozumitelnému vysvětlení daného pojmu, a to v několika málo větách. Některé položky rejstříku odkazují na související články či témata v rámci NZIP.
Při svém spuštění portál obsahoval na tisíc hesel a postupně by měl vyrůst v robustní informační zdroj. Při budování portálu se tvůrci inspirovali v zahraničí, zejména v Rakousku, Dánsku a Finsku. Z rakouského webu jsou některé texty převzaty.
Tvorba článků[edit | edit source]
Poté, co autor vytvoří článek, zkontroluje jeho vhodnost a správnost garant – odborník. V další fázi je text podroben laické recenzi, jejímž cílem je odhalit potenciální nesrozumitelnost nebo příliš odborný styl. Finální obsah je ve spolupráci autora a redaktora upraven do podoby, která je srozumitelná zejména pro širokou veřejnost. Portál prošel rovněž testováním, aby byl na základě poznatků upraven do co nejvíce uživatelsky přívětivé podoby.
Řízení NZIP[edit | edit source]
Provozovatelem Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) je Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Publikovaný obsah je garantován Ministerstvem zdravotnictví ČR. NZIP si klade za cíl, aby veškerý jeho obsah byl před zveřejněním vždy pečlivě zkontrolován odborníky na danou problematiku (primárně Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně a Státní zdravotní ústav) a současně byl srozumitelný laické veřejnosti.
Systém řízení a koordinace NZIP je znázorněn se skládá z několika pracovních skupin, které jsou vzájemně provázány prostřednictvím koordinátora NZIP. Základní myšlenkou je rozdělení kompetencí mezi úzce specializované týmy, které jsou strategicky řízeny Vědeckou a řídicí radou NZIP, tedy výkonným orgánem s rozhodovací pravomocí v oblasti přípravy publikačního plánu, priorit vývoje a celkového vedení projektu NZIP
Týmy[edit | edit source]
- Vývojový tým – návrh, vývoj, testování, implementace, provoz a správa NZIP.
- Tým pro komunikaci a marketing – strategické plánování prezentace NZIP prostřednictvím vybraných komunikačních kanálů.
- Projektová kancelář – administrativní vedení projektu zastřešující formální a procesní náležitosti spojené s NZIP.
- Publikační tým – autoři, garanti, redaktoři, recenzenti, zástupci pacientských organizací a odborné i laické veřejnosti.
Projektová podpora[edit | edit source]
NZIP byl od počátku budován za pomoci interních finančních a personálních zdrojů MZ ČR a ÚZIS ČR. V roce 2020 byl jeho systematický rozvoj projektově podpořen po dobu 36 měsíců v rámci Operačního programu Zaměstnanost v prioritní ose 4 (Efektivní veřejná správa).
Odkazy[edit | edit source]
Související články[edit | edit source]
Použitá literatura[edit | edit source]
Reference[edit | edit source]