Nefrostomie

Z WikiSkript

Nefrostomie je jednou z možností derivace moče. Nefrostomický katetr se podobá běžnému močovému katetru, jen je místo močového měchýře zaveden do pánvičky. Zavádí se punkcí ledvinné pánvičky přes kůži, svalovou vrstvu a parencyhym ledviny. Nefrostomie může být trvalá nebo dočasná.

Indikace

Nefrostomie se nejčastějí zavádí při supravesikální obstrukci močových cest (konkrement, stenoza, nádor). Dále jako příprava kanálu pro endoskopické výkonu (perkutání extrakce konkremenu - PEK), či zabrazovací metody (antegrádní pyelouretrografie).

Kontraindikace

Koagulopatie je absolutní kontraindikací. Mezi relativní patří nádory ledvin, výrazná obezita a skolióza páteře.

Provedení

Nefrostomie se zavádí v lokálním znecitlivění, někdy v analgosedaci či celkové anestezii. Výkon se provádí nejčastěji pod sonografickou kontrolou, možné ovšem je i pod CT. Nejprve se jehlou punktuje dutý systém a poté se kanál rozšíří a nakonec je vložen nefrostomický katetr. Ten je ve správné poloze fixován balónkem, obdobně jako močový katetr, a mnohdy ještě stehem ke kůži.

Následná péče

Důležitá je hygiena okolí nefrostomie, jinak hrozí zavlečení infekce. Nefrostomie je nutné vyměnit v závistlosti na použitém katetru. V případě nefunkčního katetru vždy nejprve zkontrolujeme, jestli není zalomený katert nebo sběrný sáček. V případě že nefrostomie vypadne, dá se kanálem zavést nová, mnohdy zvláště pro velké časové prodlevě je nezbytné zavést novou punkční nefrostomii.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

VOLF, Petr. Endoskopie v urologii a derivace moči. Urologie pro praxi. 2017, roč. 18, vol. 5, s. 217-222, ISSN 1803-5299. 

ROVNÝ, Arne. DLOUHODOBÉ DERIVACE MOČI – PRINCIPY PROVEDENÍ. Urologie pro praxi [online]. 2003, roč. 4, vol. 2, s. 69-73, dostupné také z <https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2003/02/08.pdf>. ISSN 1803-5299.