Nenádorová onemocnění penisu a skrota

Z WikiSkript

Penis může být postižen vrozenými vadami, záněty i nádory.

Kongenitální anomálie[upravit | editovat zdroj]

Hypospadie a epispadie[upravit | editovat zdroj]

Abnormální vyústění močové trubice na ventrální plochu penisu (hypospadie – běžnější, 1:300 narozených chlapců) nebo na dorzální plochu penisu (epispadie) může vniknout na základě malformace uretrální rýhy a uretrálního kanálu. Tyto anomálie se mohou vyskytovat samostatně nebo s dalšími vrozenými vadami (malformace močového traktu, porucha sestupu varlat). Vyústění je často zúžené, vzniká obstrukce, která je spojena s rizikem vzniku infekce močového traktu a možností vzniku karcinomu.

Fimóza[upravit | editovat zdroj]

Fimóza je stav, kdy je otvor v předkožce je tak malý, že brání přetažení předkožky přes žalud penisu. Může být vrozená i získaná. Dochází k akumulaci sekretu a detritu (= smegmatu) v předkožkovém vaku. Je spojena se vznikem sekundární infekce, která může vyústit v jizvení a je také asociována se zvýšeným rizikem vzniku karcinomu.

Záněty[upravit | editovat zdroj]

Záněty penisu postihují glans a předkožku. Specifické infekce (syfilis, gonorrhea, granuloma inguinale, lymphogranuloma venereum, herpes genitalis) jsou sexuálně přenosné. Kůže penisu může být také postižena systémovými kožními záněty – ekzém, psoriáza, lichen planus.

Balanopostitis[upravit | editovat zdroj]

Balanopostitis (zánět žaludu a předkožky) je nespecifická infekce, která může být způsobena širokým spektrem mikroorganismů. Nejčastějšími agens jsou Candida albicans, anaerobní bakterie, Gardnerella a pyogenní bakterie. Většina případů je způsobena nedostatečnou hygienou u neobřezaných mužů, kdy se akumulace zrohověných epiteliálních buněk, potu a detritu chová jako lokální iritant. Perzistence často puruletní infekce vede k zánětlivým ulceracím až jizvení a je častou příčinou fimózy.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • KUMAR, [edited by] Vinay, Vinay KUMAR a Jon C. Aster ; with illustrations by James A PERKINS. Robbins and Cotran pathologic basis of disease : [object Object]. 9. vydání. Philadelphia : Elsevier Saunders, c2015. ISBN 9781455726134.