Neurohistologické metody

Z WikiSkript

Průkaz Nisslovy substance

Jako Nisslova substance (tigroid) se označuje granulární endoplazmatické retikulum a ribozomy v těle nervových buněk. Nejvíce je zastoupena v motorických neuronech.

  • RNA ribozomů navázaných na granulární endoplazmatické retikulum se barví bazickými barvivy, jako je např. toluidinová modř, thionin a metylenová modř.
  • Nejvhodnější metodou fixace je 96% etanol. Výsledkem je tmavě modré až tmavě fialové zbarvení hrudek Nisslovy substance a jadérka, cytoplazma nervových buněk se zbarví světle modře.


ZNÁZORNĚNÍ MYELINU

Myelinová pochva se díky vysokému obsahu fosfolipidů nebarví přehlednými histologickými barvivy jako je hematoxylin-eosin, proto se používají k barvení na myelin speciální metody.

Weigertova metoda

Tkáň se před zaléváním do celoidinu moří tekutinami, které obsahují chrom a měď. Působením těchto solí se myelin stane nerozpustným.

  • Ve spojení s hematoxylinem vznikne nerozpustný barevný lak. Výsledkem barvení jsou modročerně zbarvená nervová vlákna s myelinovou pochvou, pozadí reakce je žlutavé.


Luxolová modř

Využívá se pro barvení zmrazených i parafinových řezů.

  • Myelinizovaná vlákna se zbarví jasně modře.


Sudanová čerň

Metodu lze využít mimo jiné k průkazu neurodegenerativních chorob, při kterých dochází k strukturálním a chemickým změnám v nervových vláknech.


IMPREGNAČNÍ METODY

V neurohistologii se impregnační metody využívají ke znázornění neurofibril (součást cytoskeletu), nervových zakončení a gliových buněk (podpůrných buněk). Jsou založeny na schopnosti látek obsažených ve znázorňované struktuře redukovat kovy (Os, Ag, Au) z nestabilních roztoků jejich solí. Redukovaný kov v místě znázorněné struktury vytváří tmavá depozita. Vyžadují většinou dlouhodobou fixaci formolem a zmrazené řezy. Jde o poměrně náročné a zdlouhavé metody.

Metoda dle Golgiho

Tato metoda měla mimořádný význam pro poznání základní stavby nervového systému. Při této metodě se impregnují pouze některé neurony, můžeme sledovat detailní větvení dendritického stromu i průběh axonů a nervových drah.

  • Bloky nervové tkáně se fixují ve směsi dvojchromanu draselného s oxidem osmičelým a poté se impregnují v roztoku dusičnanu stříbrného.


Metoda dle Bodiana

Slouží k impregnaci nervových vláken CNS i PNS v parafinových řezech pomocí koloidního stříbra (Protargol – proteinát stříbra). K dobarvení jader se používá jádrová červeň.

Impregnace oxidem osmičelým

Využívá ke znázornění myelinových pochev. Dochází při ní k redukci oxidu osmičelého působením lipidů.


ZNÁZORNĚNÍ NEUROGLIE

Neurogliové buňky a jejich typy většinou nelze spolehlivě znázornit základním barvením hematoxylin-eosin. K jejich průkazu se používají speciální barvicí metody, impregnační techniky nebo imunohistochemické metody.

Malloryho fosfowolframový hematoxylin, modifikace dle Andersona

Využívá se roztok sublimátu (HgCl2), Andersonovo neurogliové mořidlo, což je roztok siřičitanu sodného, kyseliny šťavelové, jodidu draselného a krystalického jódu, a Malloryho fosfowolframový hematoxylin. Gliové buňky a fibrin se znázorní modře, pozadí je růžové.

Impregnace dle Cajala

Používá se zejména k průkazu astrocytů. Tkáň se po fixaci krájí na kryostatu. Glie se impregnuje v roztoku sublimátu a chloridu zlatitého v temnu. Astrocyty jsou znázorněny černě.

Impregnace dle Hortega

Slouží k znázornění mikroglie. K impregnaci se využívá uhličitan stříbrný. Mikroglie má hnědočerné zbarvení.

Imunohistochemický průkaz

Metoda hojně využívaná v současnosti, např. detekce pomocí průkazu GFAP (gliální fibrilární acidický protein).


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • ČÍŽKOVÁ, Kateřina. Základy histochemických metod. - vydání. Univerzita Palackého v Olomouci, 2018. 50 s. ISBN 9788024453163.