Plavání novorozenců

Z WikiSkript

Plavání je jednou z prvních možných sportovních aktivit, které je možné nabídnout dítěti po narození a zároveň s ním pokračovat nejenom krátce v dětském věku.

Plavání dle věku[upravit | editovat zdroj]

Plavání novorozenců lze praktikovat velice krátce po narození, zhruba od 6. až 8. týdne věku. Pro takto malé děti se využívá tzv. vaničkování. Vaničkování probíhá s lektorkou i doma ve vlastní vaně s vodou o teplotě 34–37 °C. Voda je naplněna ve vaně až po okraj. Pokud vaničkování dítěti vyhovuje může se postupně snižovat teplota na 32 °C, tímto snižováním teploty můžeme pak snáze přejít do plaveckého bazénu na kurz plaván s novorozenci či kojenci. Doporučuje se začít s ochlazováním vody ve vaně začátkem druhého měsíce do měsíce šestého. Od šestého měsíce se děti mohou začít koupat v bazénu o teplotě okolo 30 °C.

Průběh vaničkování[upravit | editovat zdroj]

Při prvním vaničkování je nutná asistence zkušeného lektora a provádí se tyto kroky:

  1. Dítě pozvolna ponoříme do vody a stále přidržujeme hlavičku a zadeček.
  2. Při spokojenosti dítěte s ním začneme pohybovat v poloze klubíčka, kde se dítě může v klidu zrelaxovat.
  3. Následné splývání, potápění, držení v týlu a další možné postupy vaničkování je nutné při prvním praktikování vidět u odborného lektora, aby se předešlo možným nebezpečím.


Pozitiva vaničkování[upravit | editovat zdroj]

Pohyb ve vodě se doporučuje dětem, které trpí nespavostí či bolestmi bříška. Dítě vaničkování či kurzy kojeneckého plavání příjemně unaví a zároveň může zbavit bolestí.

Pozitiva plavání novorozenců[upravit | editovat zdroj]

Hlavním přínosem je správný psychomotorický vývoj dítěte a následné posílení imunity. Zároveň plavání slouží i k posilování vztahu rodiče a dítěte. Plavání také může zlepšit držení těla či zlepšení trávení. Zkvalitňují spánek.

Místa pro plavání s novorozenci[upravit | editovat zdroj]

Pro plavání s novorozenci existují speciální plavecké kluby, které jsou pro děti nejvhodnější z důvodu šetrnější technologie pro čištění vody, správné teploty či potřebné hygieny. Speciální kluby jsou také vybaveny potřebným zázemím jako například přebalovna, odpočívárna či prostornější šatny. Veřejné bazény se nedoporučují.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroje[upravit | editovat zdroj]