Průvodce:Vnitřní lékařství LFHK

Z WikiSkript

Vnitřní lékařství je předmět s nějvětší hodinovou dotací. Probíhá celé čtyři semestry, 3. ročník letní, 4. ročník zimní a letní, 5. ročník zimní semestr. Je to největší a pro mnohé i nejdůležitější zkouška na celé fakultě.

Výuka[upravit | editovat zdroj]

Praktika

Ráno se jde na mikrolekci a poté na tři hodiny na oddělení. Většina studentů je aspoň několik dní na každém pracovišti. Jsou to plicní, gastrologická, kardiologická, gerontometabolická, hematologická oddělení. Může se ale stát, že ne každý student projde vším. V tom případě je dobré, to říci sekretářce a ona se pokusí to zařídit. Na praktika se chodí v bílém oblečení a s kartičkou studenta a fonendoskopem.

Přednášky

Přednášky z interny mají kolísavou kvalitu. Některé jsou výborné (revmatologie, většina kardia), některé průběrné a některé jsou ztráta času.

Stáže[upravit | editovat zdroj]

Předstátnicová praxe je na dlouhých 8 týdnů, až zbytečně. Většinu času jsem strávil sepisováním chorobopisů, přijímáním pacientů a měřením tlaků. Jinak průběh stáže dost závisí na tom, jak si ji sami zařídíte a kam budete chtít chodit. Pššš někde šla stáž po domluvě zkrátit, docela se ten čas na učení potom hodí.

Z čeho se učit[upravit | editovat zdroj]

Mě osobně se nejlépe učilo z Čéšky, Bureš je dost odborný .. i když nové vydání opravdu chválím. Klenera jsem nepotkal. Někteří studenti využívali vypracované otázky nebo i učebníci propedeutiky.

Zkouška[upravit | editovat zdroj]

Zkouška v zimním semestru má stejný rozsah otázek jako státní zkouška o rok později. Ale není potřeba znát vše tak dopodrobna, jako na na státní zkoušku. Důležité je si zimní semestr dobře naplánovat, aby se stihly všechny zkoušky, i když velká část studentů vše před začátkem letního semestru nestihne. Termíny nejsou vypisovány dlouho dopředu, takže je třeba s tím počítat.

Státní zkouška[upravit | editovat zdroj]

Součástí je praktická zkouška, kdy dostanete jednoho pacienta a máte odebrat anamnézu, vyšetřit a určit diagnózu. Následně si o dané nemoci/pacientovi popovídáte s doktorem. Na teoretické části si taháte 1 triplet ze 100, celkově tedy 300. Pak jdete na potítko. Zkouška je obdobou zkoušky v 5. ročkníku, s tím že cca to co dříve stačilo na 2 bude stačit stěží na 3. A celkově se od vás očekává větší přehled o problematice. Je možnost odhlásit se ještě ráno před zkouškou telefonicky.

Osobně mi přišla Burešova komise celkem milá, nebyli nepříjemní. Bohužel pan profesor je tak trochu nadčlověk a ptá se občas na dost šílené věci a dost do hloubky.

Vypracované otázky ke státní zkoušce

Otázky ke státní zkoušce

vypracované otázky - verze 1 (word)

vypracované otázky - verze 2 (naskenované)

Verdikt[upravit | editovat zdroj]

Nejrozsáhlejší zkouška na celé škole.

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

Jednotlivé komise

Kontakty na Vnitřní lékařství