SUNCT syndrom

Z WikiSkript

Heslo

SUNCT syndrom (short-lasting unilateral neuralgiform attacks with conjunctival injection and tearing) je vzácná příčina primární bolesti hlavy.[1] Typickým pacientem je 50-ti letý muž,[2] který má minimálně dvacet atak bolesti během dne trvající několik sekund nebo pár minut. Bolest je jednostranná, lokalizována do orbity, spánku a tváří s ipsilaterálním slzením a konjunktivální injekcí. Bolest může být vyvolána i pouhým dotykem na postižené straně hlavy.

Tento syndrom mohou imitovat nádory hypofýzy nebo zadní jámy lební a proto u pacientů s touto klinickou symptomatologií by mělo být provedeno MRI.

Terapie je symptomatická, často jen zmírňující příznaky. Podle některých studií je úspěšná léčba lamotriginem, gabapentinem a topiramátem.[1]


Odkazy

Související články

Externí odkazy

Reference

  1. a b BRUST, John C. M. Current diagnosis and treatment, Neurology. 2. vydání. Singapore : McGraw-Hill, 2012. ISBN 9780071326957.
  2. PAJERA, JA, AB CAMINERO a O SJAASTAD. SUNCT Syndrome: diagnosis and treatment [online]. [cit. 2012-12-14]. <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12027784>.