Struktura populací, genový drift, význam pro evoluci

Z WikiSkript

Populace je většinou definována jako skupina jedinců stejného druhu se společným genofondem, která obývá určitou oblast. Dále uvažujeme, že jedinci se mezi sebou mohou volně křížit a pochází ze stejného předka. Pojem populace tedy nejde dobře aplikovat na druh s převažujícím vegetativním rozmnožováním.

Genetický drift je proces, kdy dochází k náhodným změnám (posunu = driftu) ve frekvencích alel v dané populaci. Tyto změny tedy nejsou zapříčiněny selekčními tlaky. Jinými slovy jde o takovou změnu alelových a genotypových frekvencí populace, která je způsobena neúplným předáním alelového fondu z jedné generace do další.

Uplatňuje se hlavně v malých populacích a u alel, které se v populaci vyskytují ve velmi nízké frekvenci. V průběhu generací se projevuje kolísáním (fluktuací) alelových četností, fixací nebo eliminací některých alel a celkovou genetickou homogenizací populace.

Posun genových četností je vyvolán malým počtem křížení – tj. nedostatečným počtem potomků.

Za této situace se ovšem neustaví H – W rovnováha, ale dochází k posunu genetické struktury populace od této rovnováhy.

Kolísání alelových frekvencí  vlivem posunu (za nepřítomnosti selekce, mutace a migrace) je náhodné a má nepředvídatelný účinek.

Genový posun může působit trvale, zůstává-li populace stále poměrně malá a chyba náhodného výběru jedinců pro křížení se pak výrazně uplatní v každé generaci nebo se dočasně uplatňuje u populací, jejichž početnost se periodicky zmenšuje (např. u přezimujícího hmyzu).

V konečně velkých populacích může genetický drift vést k tzv. fixaci jedné z variantních alel (její frekvence dosáhne 100 %), popř. její eliminaci (frekvence dosáhne 0 %)- takto může vymizet i výhodná adaptace.


Evoluční význam genového posunu[upravit | editovat zdroj]

Genový drift vyvolá podstatné změny genetické struktury populace (ve směru homozygotizace) a přispívá ke vzniku genetických diverzit (rozmanitostí) mezi populacemi.

Vedle selekce je genetický drift považován za jeden z hlavních mechanismů  evoluce.

Chování populací lze simulovat a výsledky zanést do grafu (např. pro alelu p pro několik populací), výsledky ukazují, že s rostoucí populací klesá tendence fixovat jednu alelu.