Adiktologie

Z WikiSkript

Schéma zařazení některých návykových látek

Adiktologie (addictology) je transdisciplinární obor, který se zabývá prevencí, léčbou a výzkumem užívání návykových látek a jiných forem závislostního chování (např. patologického hráčství či nadměrného hraní počítačových her), zkoumá jejich dopady na společnost i jedince a také se zabývá odbornou pomocí osobám a skupinám, které jsou jimi ohroženy.

Popis oboru[upravit | editovat zdroj]

Jádrem oboru je spojení biologické, psychologické, sociální a právně-kriminologické perspektivy do transdisciplinárního výzkumného rámce. V širším pojetí však obor zahrnuje například i různé kulturní, ekonomické, historické i enviromentální faktory ovlivňující chování člověka.

Hlavním cílem tohoto oboru je poskytování relevantních vědeckých informací přispívajících k pokroku v prevenci, léčbě, harm reduction a k regulaci trhu s návykovými látkami.

Adiktologie se také nazývá odborný časopis vycházející od roku 2001 v ČR.

Historie[upravit | editovat zdroj]

Adiktologie v oblasti svépomocných aktivit se v České republice začala rozvíjet již ve druhé polovině 19. století a první specializované léčebné programy vznikaly na počátku 20. století. Za zakladatele české adiktologie je však považován český lékař psychiatr Jaroslav Skála (25. 5. 1916 – 26. 11. 2007), který v roce 1948 založil protialkoholní oddělení VFN u Apolináře v Praze, vypracoval komplexní léčebný program závislostí a v roce 1951 inicioval založení první záchytné stanice svého druhu na světě. Adiktologie byla také zásadně ovlivněna protidrogovou politikou po roce 1989 a sítí preventivních, léčebných a harm reduction programů, které vznikly v závislosti na rozvíjející se drogové scéně.

Související články[upravit | editovat zdroj]

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • KALINA, Kamil, et al. Klinická adiktolologie. 1. vydání. 2015. ISBN 9788024743318.
  • KALINA, Kamil, et al. Mezioborový glosář pojmů z oblasti drog a drogových závislostí. 1. vydání. Praha : Filia nova, 2001. 0 s. ISBN 80-238-8014-4.