Krvácení v I. trimestru těhotenství

From WikiSkripta

V prvním trimestru většinou nejde o život ohrožující masivní krevní ztráty. Asi 20% žen se na začátku těhotenství setkávají se špiněním až slabým krvácením během nidace plodového vejce, stav je benigní a léčbu nevyžaduje.[1]

Může jít také o spontánní potrat v různých fázích (hrozící, počínající, probíhající nebo kompletní). Postup záleží na tom, jestli jde o těhotenství perspektivní nebo neperspektivní. V případě když těhotenství je zhodnoceno jako perspektivní se aplikují hemostyptika, hořčíkMediately: Magnesium, gestagenní preparáty (UtrogestanMediately: Utrogestan) a vitaminové přípravky ovlivňující kapiláry (AgolutinMediately: Agolutin). Pokud jde o inkompletní nebo zamklý potrat, provádí se instrumentální revize s evakuací dutiny děložní. Při vícečetném těhotenství může dojít k syndromu mizejícího dvojče, když dojde k poruše implantace jednoho z plodu. Stav může skončit buď spontánním potratem, nebo mumifikací zaniklého plodu.

Krvácivé projevy způsobují také gestační trofoblastická nemoc a germinální nádory.

Informace.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Gestační trofoblastická nemoc.


Závažným stavem, který může být příčinou život ohrožujícího krvácení v těhotenství, je ektopické těhotenství. Jde o umístění plodového vejce mimo obvyklou oblast (horní polovina dělohy), např. v hrdle, děložním istmu, v jizvě po operaci nebo mimo dělohu. Existuje také možnost heterotopického těhotenství, když po transferu dvou embryí se v děloze nachází pouze jedno.

Z neporodnických příčin krvácení vyvolávají záněty děložního hrdla a pochvy, polyp decidui, malignity, úrazy a poranění genitálu a břicha, ciží tělesa.

Odkazy[edit | edit source]

Související články[edit | edit source]

Externí odkazy[edit | edit source]

Použitá literatura[edit | edit source]

  • ČEPICKÝ, Pavel, et al. Kapitoly z diferenciální diagnostiky v gynekologii a porodnictví. 1. vydání. Praha : Grada, 2018. s. 175-176. ISBN 978-80-247-5604-2.
  • Diferenciální diagnostika v gynekologii a porodnictví – Pomůcka ke studiu, verze 6.1 (1/2022), MUDr. Andrej Černý a kol.

Reference[edit | edit source]

  1. NZIP. Co se děje na počátku těhotenství s tělem ženy [online]. [cit. 11.03.2025]. <https://www.nzip.cz/clanek/1711-co-se-deje-na-pocatku-tehotenstvi-s-telem-zeny>.