Laktační poradenství

Z WikiSkript

Při laktaci dochází k vylučování mléka z mléčné žlázy v období kojení, přičemž v první dny po porodu dochází k vylučování tzv. mleziva. Mlezivo je tekutina, která obsahuje více bílkovin a minerálních látek, méně cukrů a tuků oproti pozdějšímu mateřskému mléku. Laktace je ovlivňována poklesem estrogenů a progesteronů a vylučování hormonu prolaktinu z hypofýzy. Intenzita tvorby prolaktinu je stimulována kojením. Po porodu či v šestinedělí mohou nastat problémy spojené s kojením, proto ženy v dané chvíli vyhledávají laktační poradkyni.

Kdo je laktační poradkyně[upravit | editovat zdroj]

Laktační poradkyně je osoba proškolena Laktační ligou v oblasti kojení a účastní se pravidelných tematických konferencí. Může ženě poradit v otázkách vhodných poloh pro kojení či správného přiložení. Certifikovaný laktační poradce může být pouze zdravotník a matky po absolvování kurzů pořádaných Laktačních ligou.Pomáhá se začátky kojení a je v pohotovosti v případě potřeby.

Laktační liga[upravit | editovat zdroj]

Laktační liga je nezisková organizace, která podporuje a ochraňuje kojení. Také vytváří osvětu při kojení a jeho propagaci. Pomáhá našim nemocnicím tím, že je připravuje k získání titulu Baby Friendly Hospital a zároveň dohlíží na dodržování 10 kroků k úspěšnému kojení podle WHO či organizace UNICEF. Také napomáhá k šíření letáků či brožur s tématikou kojení. Pravidelně školí laktační poradkyně a iniciuje vznik podpůrných skupin kojících matek a laktačních center.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroje[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • HÁJEK, Zdeněk, Evžen ČECH a Karel MARŠÁL, et al. Porodnictví. 3. vydání. 2014. ISBN 978-80-247-4529-9.