Myozin
Myozin je bílkovina, která je jednou z hlavních funkčních a strukturálních součástí svalového vlákna. Vyskytuje se ve všech živočišných buňkách jako základ pohybového aparátu, buněčného cytoskeletu.
Struktura[edit | edit source]
Molekulová hmotnost myozinu je 480 000. Existuje sedmnáct různých tříd (typů), ve svalech člověka je myozin typu II.
Samotná molekula se skládá ze 6 polypeptidových řetězců: 2 těžkých a 4 lehkých. Těžké řetězce se vzájemně obtáčí a na jedné straně vytváří „ocásek“ molekuly, na druhé dvojitý globulární útvar, tzv. „hlavičku“. Na každou „hlavičku“ se připojují 2 lehké řetězce. „Hlavička“ přechází v „ocásek“ v ohebném „krčku“.
Myozinové myofilamentum[edit | edit source]
200 na sebe postupně podélně nasedajících identických molekul myozinu vytváří vzájemným spojením myozinové myofilamentum. Jejich „ocásky“ vytváří tělo myofilamenta. Z těla myofilamenta vyčnívají v pravidelných vzdálenostech „hlavičky“ myozinu na ohebných „krčcích“. Myofilamentum je dlouhé 1,6 um. V příčném řezu jsou „hlavičky“ umístěné každých 60° (6 po obvodě).
Funkce[edit | edit source]
Každá „hlavička“ má vazebné místo pro aktin a enzym ATP-hydrolázu. Enzym uvolňuje chemickou energii, která je potřebná pro aktívní pohyb v „krčku“, umožňuje vzájemné posouvání aktinových a myozinových myofilament a následnou svalovou kontrakci (svalový stah).
Odkazy[edit | edit source]
Související články[edit | edit source]
Použitá literatura[edit | edit source]
- KITTNAR, Otomar, et al. Lékařská fyziologie. 1. vydání. Praha : Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3068-4.