Polypózní adenom rekta (preparát)
From WikiSkripta
Polypózní adenom rekta je relativně častá nádorová polypózní prekancerózní léze tlustého střeva, v tenkém střeve je mnohem vzácnejší. Mohou být buď solitární, nebo vícečetné, nebo se mohou vyskytovat ve velkém množství = adenomatózní polypóza.
Histologie[edit | edit source]
Příčina[edit | edit source]
Patogeneze[edit | edit source]
Makroskopie[edit | edit source]
Květákovitý útvar, roste exofyticky ze sliznice střeva do lumina, kdekoli v tlustém střevě, ale polovina je lokalizována v rektosigmoideu.
Mikroskopie[edit | edit source]
Vlastní nádor je tvořený tubálárně, tubulovilózně či vilózně uspořádanými žlazkami, s cylindrickými epiteliemi s hyperchromními jádry, s low grade nebo high grade dysplastickými změnami. Nemusí nutně vykazovat známky hlenotvorby.
- Podle histologické stavy se rozlišují 3 typy
- tubulární (>75 % tubulární složky) – kulovitý, stopkatý; mezi adenomy nejčastější (cca 80 %)
- vilózní (>75 % vilózní složky) – široký, přisedlý se sametovitým povrchem, (cca 5-15 %)
- tubulovilózní (25–75 % vilózní složky) – kombinace obou, (cca 5-15 %)
Klinické projevy[edit | edit source]
Výskyt[edit | edit source]
Prognóza[edit | edit source]
Riziko maligního zvratu se liší podle histologického typu, velikosti, počtu a stupně dysplastických změn. Low risk adenomy jsou definovány jsou 1-2 tubulární adenomy menší než 10 mm. High risk adenomy jsou definovány počtem 3 a více, tubulární adenomy ≥10 mm, adenomy s vilózní komponentou nebo high grade dysplastickými změnami.
Odkazy[edit | edit source]
Související články[edit | edit source]
Externí odkazy[edit | edit source]
Použitá literatura[edit | edit source]
- POVÝŠIL, Ctibor, Ivo ŠTEINER a Jan BARTONÍČEK, et al. Speciální patologie. 2. vydání. Praha : Galén, 2007. 430 s. ISBN 978-807262-494-2.
- BRYCHTOVÁ, Svetlana a Alice HLOBILKOVÁ. Histopatologický atlas. 1. vydání. Praha : Grada, 2008. 112 s. ISBN 978-80-247-1650-3.
