Tlusté střevo (preparát)

From WikiSkripta

Tlusté střevo B4[edit | edit source]

Přehled[edit | edit source]

Preparát 1[edit | edit source]

Colon AZAN 3lf.jpg

Název: Tlusté střevo (colon) AZAN

Popis: Epitel tlustého střeva je jednovrstevný cylindrický. Při barvení AZAN se jádra barví červeně a mucin v pohárkových buňkách modře. Epitelové buňky tvoří v lamina propria (řídké kolagenní vazivo) jednoduché tubulózní žlázy (Lieberkühnovy krypty).

1 - epitel vystýlající kryptu 2 - jednotlivé pohárkové buňky 3 - lamina propria mucosae, řídké kolagenní vazivo 4 - lamina muscularis mucosae 5 - tunica submucosa

Preparát 2[edit | edit source]

Colon 3lf.jpg

Název: Tlusté střevo (colon) (HE)

Popis: Sliznice tlustého střeva - na šikmém řezu jsou vidět průřezy Lieberkühnovými kryptami. Světlejší buňky jsou buňky pohárkové. Mucin se při běžném zpracování nezbarví. Prostory mezi kryptami vyplňuje řídké kolagenní vazivo s velkým počtem volných buněk (lymfocyty, plasmatické buňky atd.).

1 - krypta v příčném (šikmém) řezu 2 - lamina propria 3 - nahromadění mucinosních granul v pohárkových buňkách 4 - colonocyty

Preparát 3[edit | edit source]

Colon PAS 3lf.jpg

Název: Tlusté střevo (colon) PAS

Popis: PAS reakce barví polysachariny, glykoproteiny a proteoglykany růžově (magenta). V preparátu je PAS reakcí obarven mucin v pohárkových buňkách v epitelu a trochu méně i mezibuněčná hmota ve vazivu.

1 - krypta 2 - lamina propria mucosae 3 - lamina muscularis mucosae 4 - tunica submucosa BM - bazální membrána

Preparát 4[edit | edit source]

04 Tluste strevo.jpg

Název: Tlusté střevo (HE)

Popis: Tlusté střevo – malé zvětšení. Kromě lamina mucosa (lamina epithelialis – jednovrstevný cylindrický epitel; lamina propria mucosae – řídké kolagenní vazivo; lamina muscularis mucosae – hladký sval) je zde vidět i tunica submucosa tvořená rovněž řídkým vazivem, které je však ve srovnání s vazivem v lamina propria mnohem hustší, tj. obsahuje více vláken a méně buněk.

Preparát 5[edit | edit source]

Colon submucosa plexus submucosus.jpg

Název: Colon, lamina submucosa – plexus submucosus

Popis: Plexus submucosus (malé ganglion ve středu zorného pole) je uložen v řídkém kolagenním vazivu tunica submucosa těsně pod lamina muscularis mucosae. Obsahuje multipolární neurony obklopené satelitovými buňkami a pospojované nervovými vlákny.

Preparát 6[edit | edit source]

Colon PAS2.jpg

Název: Tlusté střevo; barvení PAS a hematoxylin

Popis: PAS znázorní polysacharidy, proteoglykany a glykoproteiny v tkáni (cyklámově růžově -magenta). V preparátu je PAS pozitivní mucin v pohárkových buňkách (jednobuněčné intraepiteliální žlázky).

Epitely[edit | edit source]

Odkazy[edit | edit source]

Studijní materiály k preparátu[edit | edit source]