Portál diskuse:Biofyzika

Z WikiSkript

Dobrý den, vzhledem k tomu že jsem cizí člověk (Brňák :D), tak se raději předem ptám, než začnu konat. Mám připravit něco jako úvod do získávání a analýzy obrazových dat pro několik našich oborů (medici a snad i radiologičtí asistenti, plus něco navíc do plánovaných PVP), text bude rozhodně elektronický. Teď mi jde jen o to, zda by byl na Wikiskriptech přínosný, a pokud by byl přínosným, tak zda je lepší články umístit na portál Biofyzika, nebo zda by bylo vhodnější, aby se staly prvním počinem portálu např. Lékařská technika.--Formol 20. 3. 2010, 14:26 (UTC)

Hezký den!
Ve WikiSkriptech není nikdo cizí! : ) WikiSkripta jsou určená pro všechny, co mají něco společného s medicínou. Jde o projekt, do kterého jsou pozvány všechny české i slovenské lékařské fakulty. Cílovou skupinou jsou momentálně především studenti medicíny, máte-li tedy pocit, že by jim vaše texty mohly být ku prospěchu, neváhejte je do WikiSkript vložit, rádi Vám s čímkoli pomůžeme : ) Pokud máte pocit, že texty nespadají do žádného z momentálně existujících portálů, není problém založit nový. Přeji pěkný den, --Valtameri 20. 3. 2010, 18:18 (UTC)
Vážený pane doktore,
srdečně Vás vítám ve WikiSkriptech a přidávám se ke kolegyni: neváhejte WikiSkripta použít; věřím, že Vám budou užitečná. Redakce Vám ráda pomůže. V daném případě asi přichází v úvahu buď využít portálů Biofyzika a Radiodiagnostika, nebo založit portál nový (ať už samostatně přístupný z hlavní strany, nebo z předchozího/předchozích odkazovaný). Řídil bych se především tím, v jaké části studia a v jakých předmětech budou většinu materiálů využívat medici (prosím, upřesněte v tomto směru). Zvlášť si tím ale nelamte hlavu - pokud se ukáže, že je potřeba to přeuspořádat, je to sice práce navíc, ale dá se to zvládnout za půl odpoledne... Přeji Vám příjemnou práci s WikiSkripty!--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 20. 3. 2010, 22:02 (UTC)

Fakultní speciality[upravit | editovat zdroj]

Náhodou jsem si vybavil jednu starší "soutěž" o nejexotičtější otázku z biofyziky - padaly takové perly jako diferenciální rovnice a nanotechnologie (LF MU), neuronové sítě a fuzzy logika (LF UPOL) nebo třeba Fourierova transformace (2.LF) /s výjimkou LF MU neručím za aktuálnost/. Takovéto otázky si o zařazení na Wikiskripta přímo říkají, protože v běžných učebnicích se nevyskytují. Nerad bych začal divoce konat, zejména když právě neoplývám časem, který bych využil k vypracování, tak se zatím jen ptám, zda by nebylo na místě vytvořit ještě jeden box "Fakultně specifické otázky", který by takové jimam nezařaditelné otázky zahrnoval.--Formol 8. 4. 2010, 13:05 (UTC)

Nevím, zdali do toho můžu mluvit, ale tento nápad se mi velmi líbí. Myslím, že i kdyby to nebyly aktuální zkouškové otázky, najdou se nadšenci, kteří si rádi přečtou, proč tato témata do medicíny patří. A nevidím důvod, proč by to ostatním uživatelům Wikiskript mohlo překážet. Například s diferenciálními rovnicemi se student 1. LF setká — ač jen okrajově — i při výuce fyziologie ve výkladu věnovaném regulacím a hlavně teorii kompártmentů. Pokud jde o ně, v poslední době s nimi docela často počítám (ač ne zrovna v medicíně, ale rád si to s tím spojuji), tak by mi bylo ctí napsat nějaký teoretický článek o vlastnostech a řešení diferenciálních rovnic, na který by se mohly nabalovat konkrétní příklady. --Pavel Dusek 12. 4. 2010, 17:26 (UTC)
Rozhodně si myslím, že takovéto otázky zde mohou být. Zásadním kritériem je užitečnost pro cílovou skupinu, a toto kritérium je jistě naplněno. Váhám se zařazením: spíš bych byl pro nechat to jako "další témata", ale to ať rozhodnou jiní. A dá se to dle potřeby změnit... Zdravím--MUDr. Martin Vejražka, PhD. 12. 4. 2010, 22:04 (UTC)


Pokud se vám chce wikifikovat, tak jsem v prosinci zpracoval základní text na infinitesimální počet a diferenciální rovnice odpovídající zkouškovým otázkám v Brně (zde), i když některé věci tm jsou hodně zkratkovitě. Příklady aplikace v biochemii a (pato)fyziologii by byly jistě hodně zajímavé, otázkou je jen užitečnost pro mediky (i když jako postgraduální text by to asi smysluplné bylo). Jinak je možné, že se k tomu dostanete dříve než já, protože já mám v plánu (když už jsem to slíbil) nejdříve udělat několik textů na hygienu a epidemiologii.--Formol 13. 4. 2010, 00:15 (UTC)

Co vše vkládat do portálu?[upravit | editovat zdroj]

Zajímal by mě názor ostatních, kteří alespoň občas editují portál biofyzika, na to, co vše by měl portál obsahovat. Podle mého by nebylo ideální, aby portál suploval kategorie především v tom, že by obsahoval úplně vše. Především si myslím, že je zbytečné, aby portál obsahoval odkazy na hesla - když už hesla, tak je použít spíš jako ekvivalent aktualit nebo "věděli jste, že..." na portálech na Wikipedii..--Formol 19. 12. 2010, 16:29 (CET)