Posouzení pacientky dle modelu Gordonové

Z WikiSkript

Tento článek se zabývá příkladným posouzením zdravotního stavu pacientky podle modelu Gordonové.

Vnímání zdravotního stavu, aktivity k udržení zdraví[upravit | editovat zdroj]

Osmdesátiletá pacientka se domnívá, že je její zdravotní stav dobrý. Pečuje o své zdraví relaxací, především procházkami se psem a cvičením. Bojí se, že kvůli nadcházející operaci nebude moct dostatečně často cvičit, což by mohlo negativně ovlivnit její zdravotní stav.

Výživa a metabolismus[upravit | editovat zdroj]

Pacientka má lehkou nadváhu a nemá žádná dietní omezení. Preferuje mléčné výrobky, maso a pestrou stravu. Nejčastěji pije čaj a vodu. Za den vypije maximálně litr a půl tekutin. Nepociťuje žízeň. Poslední dobou pociťuje zvýšenou chuť na čokoládu. Má dobrou schopnost hojení ran.

Vylučování[upravit | editovat zdroj]

Pacientka má problémy s močovým měchýřem. Musí víc tlačit, aby se úplně vyprázdnila. Také zaznamenala problémy se stolicí, protože má poslední dobou často zácpu.

Aktivita, cvičení[upravit | editovat zdroj]

Pacientka je v důchodu a při běžných denních aktivitách někdy bývá trošku unavená. Cítí se lehce nemotorně kvůli krční páteři. Volný čas tráví aktivně i pasivně. Ráda chodí ven se psem nebo si hraje s vnoučaty. Doma si pak čte nebo sleduje televizi.

Spánek, odpočinek[upravit | editovat zdroj]

Pacientce se za poslední 3 roky změnila kvalita spánku. Už nespí dobře celou noc a musí si občas vzít prášek, aby usnula. Budí ji močový měchýř a bolest kvůli artróze. Přes den si zdřímne s pejskem. Po probuzení se cítí odpočatá. Poslední dobou se cítila unavenější kvůli zařizování záležitostí kolem operace.

Vnímání, poznávání[upravit | editovat zdroj]

Pacientka velmi dobře vnímá, je orientovaná. Má plynulou řeč, normální sluch a nosí brýle na čtení. V současné době občas pociťuje mírnou bolest kvůli zádům.

Sebekoncepce, sebeúcta[upravit | editovat zdroj]

Pacientka vnímá sebe samu jako introvertní optimistku. Důvěřuje si, ale někdy mívá pocit strachu, aby se dařilo rodině dobře. Také se obává, aby se nezhoršil její zdravotní stav.

Plnění rolí, mezilidské vztahy[upravit | editovat zdroj]

Pacientka vnímá jako nejdůležitější rodinnou roli a je s ní velmi spokojena. Po celou dobu pobytu v nemocnici je v kontaktu se sestrou, syny, vnoučaty a snachou. Vztahy v rodině považuje za vyhovující. Její onemocnění nezpůsobilo v rodinných vztazích žádné změny a nemyslí si, že by její propuštění z nemocnice mělo znamenat změnu funkcí v rodině. Domnívá se, že se bude schopná starat o domácí prostředí po propuštění z nemocnice.

Sexualita, reprodukční schopnost[upravit | editovat zdroj]

Pacientka je po menopauze a vdova. Pacientka porodila dva zdravé syny.

Stres, zátěžové situace, jejich zvládání, tolerance[upravit | editovat zdroj]

Pacientka si stres nepřipouští. Pokud jí nějaká úzkost stres vyvolá, tak si ho sníží procházkou s pejskem nebo návštěvou rodiny. Snaží se nebýt hysterická a „dát se do pohody“. Náročné životní situace jí pomáhá zvládnout především rodina.

Víra, přesvědčení, životní hodnoty[upravit | editovat zdroj]

Pacientka si neuvědomuje, zda je či není věřící. Náboženství pro ni není otázka, kterou by řešila. Ohledně víry nemá žádná zvláštní přání. [zdroj?]

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

- Model dle Gordonové/SŠ (sestra)
- Vnitřní vyšetření (porodní asistence)
- Zevní vyšetření (porodní asistence)
- Ošetřovatelské diagnózy

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

- Model dle Gordonové/SŠ (sestra)