Sarkoidóza jater

Z WikiSkript

(přesměrováno z Sarkoidóza/játra)

Sarkoidóza je multisystémové onemocnění z neznámé příčiny. Nejčastěji postihuje lidi mladé a ve středním věku. Často se manifestuje bilaterální hilovou adenopatií, plicními infiltráty a očními a kožními lézemi. Játra, slezina, lymfatické uzliny, slinné žlázy, srdce, nervový systém, svaly, kosti a další orgány mohou být také postiženy. Diagnóza je stanovena, pokud jsou radiologické nálezy podpořeny histologickým průkazem nekaseifikujících granulomů z epiteloidních buněk. Musí být vyloučeny granulomy ze známých příčin a lokální sarkoidní reakce.[1]

Příznaky[upravit | editovat zdroj]

Příznaky jaterní sarkoidózy se asi u jedné třetiny pacientů projeví abnormalitami jaterních testů. Izolované granulomatózní postižení jater není dostatečné pro jistou diagnózu sarkoidózy, označuje se jako GLUS (granulomatous lesion of unknown significance). V případě jaterních granulomů připadá diferenciálně diagnosticky v úvahu celá řada dalších onemocnění (infekce, poléková postižení, lymfom, primární biliární cirhóza, idiopatická granulomatózni hepatitis). Hepatální selhání či portální hypertenze vznikají vzácně.

Léčba[upravit | editovat zdroj]

U pacientů se sarkoidózou jater, kteří nejeví známky progresivní jaterní dysfunkce, nejsou kortikosteroidy rutinně doporučovány vzhledem k tomu, že neovlivňují vývoj jaterních funkcí.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroj[upravit | editovat zdroj]

  • ANTON, Jan. Materiály k přednášce "Sarkoidóza".

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. HUNNINGHAKE, G W, U COSTABEL a M ANDO, et al. ATS/ERS/WASOG statement on sarcoidosis. American Thoracic Society/European Respiratory Society/World Association of Sarcoidosis and other Granulomatous Disorders. Sarcoidosis Vasc Diffuse Lung Dis [online]. 1999, vol. 16, no. 2, s. 149-73, dostupné také z <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10560120>. ISSN 1124-0490.