Hurá!   WikiSkripta jsou v novém! Vzhled ale není jediná věc, která se změnila, pod kapotou je novinek mnohem víc. Pokud se chcete dozvědět více, nebo pokud vám něco nefunguje správně, podívejte se na podrobnosti.

Sarkoidóza ledvin

Z WikiSkripta

(přesměrováno z Sarkoidóza/ledviny)

Sarkoidóza je multisystémové onemocnění z neznámé příčiny. Nejčastěji postihuje lidi mladé a ve středním věku. Často se manifestuje bilaterální hilovou adenopatií, plicními infiltráty a očními a kožními lézemi. Játra, slezina, lymfatické uzliny, slinné žlázy, srdce, nervový systém, svaly, kosti a další orgány mohou být také postiženy.[1] Postižení ledvin není časté.

Epidemiologie[upravit | editovat zdroj]

Postižení ledvin se zjistí u přibližně 0,8 % pacientů. Nevyskytuje se u pacientů s Löfgrenovým syndromem.

Příznaky[upravit | editovat zdroj]

Mezi nejčastější příznaky patří nefrokalcinóza či nefrolithiáza. U 20 % pacientů se sarkoidózou je přítomen granulomatózní zánět v parenchymu ledvin, avšak pouze výjimečně se objevuje klinicky manifestní granulomatózní ischemická nefritida či glomerulární onemocnění.

Léčba[upravit | editovat zdroj]

U hyperkalciurie volíme opatření minimalizující tvorbu konkrementů. Zajistíme dostatečnou hydrataci, dietu s omezením vitaminu D (rybí oleje). Názory na to, zda doporučovat dietu chudou na Ca se liší. Důvodem je nedostatek důkazů o jejím vlivu na homeostázu kalcia a fakt, že po restrikci vápníku v dietě dochází ke zvýšené absorpci oxalátu střevem. U izolované hyperkalciurie spojené s nefrolithiázou bez jiné indikace pro kortikosteroidy je na místě vyzkoušet před jejich nasazením thiazidová diuretika.

Při renálním selhání se léčba skládá z rehydratace, kličkových diuretik k podpoře renální sekrece Ca a z kortikosteroidů.

Searchtool right.svg Podrobnější informace naleznete na stránce Chronické renální selhání.


Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Zdroj[upravit | editovat zdroj]

  • ANTON, Jan. Materiály k přednášce "Sarkoidóza".

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. HUNNINGHAKE, G W, U COSTABEL a M ANDO, et al. ATS/ERS/WASOG statement on sarcoidosis. American Thoracic Society/European Respiratory Society/World Association of Sarcoidosis and other Granulomatous Disorders. Sarcoidosis Vasc Diffuse Lung Dis [online]. 1999, vol. 16, no. 2, s. 149-73, dostupné také z <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10560120>. ISSN 1124-0490.